banner ad

Mennica Polska rozpoczyna emisję serii kolekcjonerskich monet „Polskie Noblistki”. Jako pierwszą upamiętniono Wisławę Szymborską

2 lipca 2023

Mennica Polska upamiętniła setne urodziny Wisławy Szymborskiej. Do sprzedaży trafiła srebrna moneta z wizerunkiem poetki. Inicjuje ona nową serię kolekcjonerskich monet „Polskie Noblistki”.

Moneta przedstawia poetkę na tle fragmentu rękopisu jednego z jej najbardziej rozpoznawalnych wierszy – „Nic dwa razy”. Moneta o nominale 1 dolara wykonana została z jednej uncji czystego srebra. Do sprzedaży trafiło jedynie 700 egzemplarzy. Cena jednego wynosi 399 złotych.

„Od ponad 250 lat działalności Mennicy Polskiej jesteśmy świadkami największych wydarzeń współczesnej kultury i sztuki polskiej. Moneta kolekcjonerska, którą stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej, to wyjątkowy projekt, nie tylko z powodu niezwykłej postaci na niej upamiętnionej. To także początek serii 'Polskie Noblistki’, w której korzystając z wyjątkowych talentów naszych rzeźbiarzy i projektantów, chcemy zapisywać w szlachetnych kruszcach historie najwybitniejszych kobiet polskiej literatury, nauki i kultury” – oświadczyła Katarzyna Budnicka, prezes zarządu i dyrektor naczelny Mennicy Polskiej.

Moneta ukazuje się w 100. rocznicę urodzin noblistki z okazji ustanowienia przez Senat Roku Szymborskiej. „Sto lat temu – 2 lipca 1923 roku – urodziła się Wisława Szymborska: poetka, eseistka, tłumaczka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku. Autorka głęboko filozoficznych wierszy, miłośniczka zabaw literackich, mistrzyni ironii, twórczyni surrealistycznych kolaży, kolekcjonerka starych pocztówek i koneserka wyrafinowanego kiczu, lubiąca jazz, niechętna patosowi i nieufna wobec wszystkiego, co oczywiste. Jej wiersze tłumaczone były na ponad 40 języków i jest ona najbardziej znaną polską poetką na świecie. Kolekcjonerska moneta wydana z okazji ustanowionego przez Senat RP Roku Wisławy Szymborskiej ma przypomnieć wspaniałą polską poetkę, której wiersze wciąż mają nam wiele do powiedzenia i nie tracą na aktualności” – skomentował Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Jak informuje Mennica Polska, do monety dołączono poetycki certyfikat autentyczności. Całość zaś zapakowana została w ozdobne etui wykonane w ulubionym odcieniu czerwieni poetki. Monetę można nabyć w sklepie Mennicy.

[am]
fot. Mennica Polska

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy