Ogłoszono nominacje do Bad Sex Award 2013. Nowa Bridget Jones odpadła

9 listopada 2013

kiepski seks w książkach - nominacje 2013
Ogłoszono nominacje do tegorocznej nagrody Bad Sex Award za najgorzej opisaną scenę seksu w książce. Na liście znalazła się m.in. odnaleziona po latach powieść słynnego pieśniarza folkowego Woody’ego Guthrie oraz najnowsze książki znanych już polskim czytelnikom autorów, jak William Nicholson czy Rupert Thomson. Trzecia część przygód Bridget Jones odpadła w eliminacjach.

Jurorzy po zastanowieniu odrzucili najnowszą powieść Helen Fielding, bo uznali, że scena, w której Bridget, baraszkując z byłym oficerem wojskowym, dyszy: „Oh, oh. Nauczyli cię tego w SAS?”, nie była wystarczająco żenująca, aby ubiegać się o nagrodę.

Na liście znalazł się za to zmarły w 1967 roku Woody Guthrie. Zagubioną powieść pisarza „House of Earth? wydał na początku lutego w swoim nowo powstałym wydawnictwie Johnny Depp. Książka znalazła się wśród nominowanych, bo Guthrie przyrównał w niej miłosny uścisk pary kochanków do pnączy winorośli wspinających się rytmicznie po kołyszącym się drzewie, dodając: „Wewnątrz swego łona poczuła swe organy wewnętrzne i tkanki, wszystkie swe mięśnie i gruczoły, czuła jak rozciągają się i ściskają, ściskają i rozciągają, i czuła, jak każdy centymetr jej wnętrza napina się i wypełnia, w tą i z powrotem, czuła wszędzie kształt jego penisa”.

Z kolei urodzony w Indiach amerykański pisarz Manil Suri w swej powieści „The City of Devi” przyrównuje orgazm do supernowej, pisząc: „Mkniemy jak superbohaterowie, mijając słońca i układy słoneczne, nurkujemy w ławice kwarków i jąder atomowych”. W „Secrecy” Ruperta Thomsona bohater zwierza się partnerce, że będąc w niej, widział „kwiaty. Ogromne, fioletoworóżowe i żółte kwiaty, wymieszane gęsto razem i spadające powoli w powietrzu”. Eric Reinhardt w „The Victoria System” opisuje moment, w którym kobiece piersi pojawiły się przed oczami bohatera niczym „ujęcie w zwolnionym tempie przyrodniczego fenomenu w telewizyjnym dokumencie”.

Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych. Niestety (a może na szczęście), żadna z tych książek nie doczekała się jeszcze polskiego wydania.

Susan Choi „My Education”
Jonathan Grimwood „The Last Banquet”
Woody Guthrie „House of Earth”
William Nicholson „Motherland”
Eric Reinhardt „The Victoria System”
Matthew Reynolds „The World Was All Before Them”
Manil Suri „The City of Devi”
Rupert Thomson „Secrecy”.

Redakcja brytyjskiego miesięcznika literackiego „The Literary Review” już od 20 lat wręcza nagrodę Bad Sex Award autorom książek, którzy w wyjątkowo żenujący sposób opisują sceny seksu. Celem przyznawania nagrody jest zniechęcenie pisarzy do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnej beletrystyce. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr, Tom Wolfe i w zeszłym roku Nancy Huston. Tegoroczny zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystości, która odbędzie się w Londynie 3 grudnia.

Do tej pory wśród nominowanych nie znalazła się żadna powieść polskiego autora. Jeśli jednak czytaliście ostatnio wyjątkowo kiepsko opisaną scenę seksu w polskiej książce, podzielcie się z nami odpowiednim fragmentem w komentarzu.

Tematy: ,

Kategoria: newsy