Larry McMurtry zamyka swoje księgarnie

13 sierpnia 2012


W miniony piątek i sobotę Larry McMurtry wystawił na aukcji zawartość swoich trzech księgarni – około trzysta tysięcy unikatowych, antykwarycznych i kolekcjonerskich książek.

McMurtry to nie tylko znakomity pisarz (m.in. „Ostatni seans filmowy”, „Czułe słówka”, „Na południe od Brazos”) i nagrodzony Oscarem scenarzysta filmowy (za „Tajemnica Brokeback Mountain”), ale również znany kolekcjoner i sprzedawca książek. Od niemal 25 lat w niewielkim Archer City w Teksasie zajmuje się handlem rzadko spotykanymi pozycjami bibliofilskimi. Przez ten czas pod szyldem „Booked Up” dorobił się czterech sklepów, które stały się mekką dla miłośników literatury. W miniony piątek i sobotę McMurtry zorganizował wielką wyprzedaż zawartości trzech spośród czterech swoich księgarni. Nie zabrakło muzyki, teksańskiego barbecue i zimnego piwa.

Na imprezę z udziałem pisarza zjechało ponad 150 kolekcjonerów i sprzedawców z całego kraju. Jedni przyjeżdżali z przyczepami, nastawieni na zakup hurtowych ilości książek, inni z myślą o pojedynczych, najdroższych rarytasach. Jak wyznał 76-letni McMurtry, za decyzją o likwidacji trzech spośród czterech sklepów nie kryły się względy ekonomiczne, a myślenie o przyszłości. Zdaniem pisarza jego spadkobiercom łatwiej będzie zarządzać jednym sklepem. „Cztery byłyby brzemieniem.”

McMurtry uważa, że w dobie rosnącej popularności ebooków wciąż warto rozpoczynać działalność na rynku książki. „Myślę, że dobre księgarnie nie ucierpią” – powiedział. „Wszystkie kontrowersje wokół Kindle’a nie mają dużego wpływu na prowadzenie biznesu z rzadkimi, kolekcjonerskimi książkami.”

fot. MyEyeSees; Facebook.com/chroncom

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy