Księgarnia sprzedała książkę, która leżała na półce od 27 lat

21 listopada 2018


Broadhursts Bookshop, niezależna księgarnia działająca w miejscowości Southport, w północno-zachodniej Anglii, sprzedała kilka dni temu książkę, która leżała na półkach od 27 lat. „Wiedzieliśmy, że kiedyś ten dzień nadejdzie. W końcu znalazła swój dom” ? napisała pracownica księgarni na Twitterze.

Sprzedana książka to adresowana do młodych czytelników biografia Wilhelma Zdobywcy. Była na stanie od maja 1991 roku i została sprzedana za 99 pensów, czyli pierwotną cenę, znajdującą się na okładce od 27 lat. Pracownica księgarni, Joanne Ball, powiedziała w rozmowie z „NPR”, że egzemplarz został nabyty przez starszego dżentelmena, który kupował dla swojego wnuka kilka książek o Inwazji Normanów na Anglię. „Żałuję, że nie wiem więcej o kliencie. Założę się, że nie ma pojęcia, jaką historię ma jego nabytek!” ? napisała na Twitterze.

Udostępniona na profilu księgarni wiadomość o książce zyskała ogromną popularność i przyciągnęła uwagę mediów z całego świata. Obecnie, gdy na rynku dominują duże sieci księgarskie, żywot książki trwa zazwyczaj od trzech miesięcy do pół roku. Potem na jej miejsce trafia kolejny nowy tytuł i kolejny. Wieść, że istnieje księgarnia, która opiekowała się tytułem przez tak długi czas, poruszyła wielu miłośników książki.

Autorka literatury dziecięcej, Sarah Todd Taylor, udostępniła nawet krótki fragment prozy opisujący ostatnie chwile książki w księgarni: „Książka wstrzymała oddech. Tak często nabierała nadziei tylko po to, by ta nadzieja legła w gruzach. Ręce podniosły ją z półki i owinęły ciepłym papierem. Kiedy drzwi zamknęły się za jej dotychczasowym życiem, książka usłyszała ciche wiwaty koleżanek z półki”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy