Książki wciąż są najtrwalszym sposobem na przechowywanie informacji?
Zdaniem Howarda Bessera, profesora i archiwisty na Uniwersytecie Nowojorskim, który uchodzi za pioniera cyfrowego utrwalania danych w Bibliotece Kongresu, papier i książki nadal są o wiele lepszym nośnikiem do przechowywania informacji niż CD-ROMy, twarde dyski lub pamięć flash.
Jak zauważył w rozmowie z magazynem „Popular Science”, nowoczesne metody archiwizowania nie są zbyt trwałe. „Mówimy tu o latach, a nie nawet o dekadach” ? stwierdził, dodając, że „CD-ROM miał początkowo przetrwać 100 lat, ale wiele z nich psuje się w ciągu 10”. Staromodny papier w porównaniu z nim wypada bardzo dobrze. Zanim w XIX wieku nie zaczęto dodawać do niego kwaśnych substancji, książki były w stanie przetrwać 500 lat, a nawet więcej. I chociaż papier jest podatny na ogień i wodę, to – jak podkreśla Besser – podobnie rzecz się ma z nowoczesnymi nośnikami. Twardy dysk na dodatek może ucierpieć na skutek braku ruchu. „Musi regularnie wirować, inaczej nie będziecie w stanie z niego korzystać” – wyjaśnił. „To coś w rodzaju Blaszanego Drwala w Czarnoksiężniku z Krainy Oz”.
Oczywiście profesor nie uważa, jakoby nie mógł powstać trwalszy nośnik niż papier. Podczas konferencji zorganizowanej w 1998 roku wraz z 12 innymi specjalistami opracował plan idealnego urządzenia do długoterminowego przechowywania. Obrazy byłyby ryte laserem w platynie, ta z kolei zostałaby później zakopana na pustyni.
Zdaniem Bessera trwałość nie jest jednak największym problemem, na jaki natykają się archiwiści. Nawet najlepszy nośnik przechowywania danych nie będzie przydatny, jeśli zawartej na nim treści nie uda się odczytać. Stąd też archiwiści, aby zabezpieczyć dostęp do informacji, muszą zachować także języki i programy używane do ich stworzenia, nieważne, czy będzie to starożytna Greka, Word, czy Windows 95. I to, według kolegów po fachu Bessera, będzie stanowiło w przyszłości największy problem.
fot. Richard Shed
TweetKategoria: newsy