Krewna Virginii Woolf debiutuje jako powieściopisarka

15 marca 2018


Emma Woolf, wnuczka szwagra Virginii Woolf (jej dziadek był bratem Leonarda Woolfa), próbuje sił jako powieściopisarka. Jej debiutancka powieść, „England’s Lane”, ukaże się w lipcu w Wielkiej Brytanii.

Trudno się dziwić pisarskim aspiracjom Emmy Woolf, biorąc pod uwagę rodzinę, z której się wywodzi. Jej praciotką była Virginia Woolf, ale działalność rodziców i dziadków również miała silne związki z literaturą. „Urodziłam się w domu pełnym książek ? mój ojciec jest wydawcą, a moja matka pisarką ? więc jako dziecko często musiałam wspinać się po stosach odbitek korektorskich i katalogów, aby dostać się do łóżka” ? mówi Emma Woolf. „Na długo przed tym, zanim zaczęłam czytać powieści mojej praciotki Virginii, byłam dumna z rodzinnych powiązań i wiedziałam, że one coś znaczą. Ludzie przychodzili do naszego domu w Camden, aby pogłaskać nasz kuchenny stół ? stół, przy którym Leonard i Virginia Woolfowie rozpoczęli w 1917 roku działalność wydawnictwa Hogarth Press ? i pytali mojego ojca 'jaka tak naprawdę ona była?'”.

Choć „England’s Lane” to debiut powieściowy Emmy, zdążyła ona już wyrobić sobie pióro, pisząc sześć książek o zaburzeniach odżywiania i dobrym samopoczuciu ? wiedzę do nich czerpała z własnego doświadczenia, sama przez wiele lat cierpiała na anoreksję. Jedna z tych książek, „Perfekcyjna w pułapce anoreksji”, ukazała się nawet w Polsce. Proza to jednak dla Emmy coś nowego. „Podobnie jak wielu dzieł Virginii akcja mojej powieści osadzona jest w okolicach Londynu. Na tym jednak najprawdopodobniej porównania się kończą. Nie wiem, co Virginia sądziłaby o mojej prozie. Mam nadzieję, że nie będzie przewracać się w grobie” ? komentuje Emma.

Zgodnie z zapowiedziami powieść „England’s Lane” ma poruszać ponadczasowe tematy: miłości, straty, zdrady i zaczynania życia od nowa. Historia opowiedziana będzie z punktu widzenia trzech osób: mężczyzny, jego żony i kochanki.

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: , ,

Kategoria: newsy