Wirtualna rzeczywistość pozwoli wczuć się w Gregora Samsę z „Przemiany” Kafki

15 marca 2018


W Instytucie Goethego w Pradze wszyscy chętni mogą poczuć się, jak Gregor Samsa w „Przemianie” Franza Kafki. Stało się to możliwe dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości.

Żeby wejść do repliki pokoju Gregora Samsy, odwiedzający muszą założyć specjalne okulary do wirtualnej rzeczywistości. Wprawdzie nikt nie każe im nosić stroju robaka, jednak dzięki nowoczesnych technologiom postarano się oddać wrażenie, jakiego doświadczył główny bohater opowiadania Kafki. Zakładający gogle wpierw uczą się poruszać nowym ciałem po pokoju. Tymczasem zza drzwi dobiegają głosy rodziny i prokurenta, którzy domagają się, aby ich wpuścić do środka. Postępy przemiany w robaka odczuwa się za pomocą efektów dźwiękowych i wizualnych.

Projekt powstał dzięki współpracy Instytutu Goethego z czeskimi ekipami projektantów i programistów z Achtung 4K oraz 4Each, którzy działali pod kierunkiem reżysera multimedialnego Miki Johnsona, członka wydziału Praskiej Szkoły Filmowej. „To ty, a nie Gregor Samsa, jesteś protagonistą. Stworzyliśmy miniaturową wersję pokoju Gregora z 'Przemiany’ i przenosiny gości do tego pokoju dzięki okularom VR. Odwiedzający mogą wtedy na własną rękę doświadczyć, jak to jest przemienić się w insekta” ? powiedział Jakob Ráček z Instytutu Goethego w Pradze.

Biograf Kafki, Reiner Stach, twierdzi, że autor „Przemiany” był duchowym twórcą wirtualnej rzeczywistości. „Jako zagorzały kinoman i miłośnik stereoskopowych obrazów, Kafka już sto lat temu przewidywał, że pewnego dnia dwuwymiarowy obraz połączy się z wymiarem głębi, aby stworzyć całkowicie nową i całkowicie iluzoryczną rzeczywistość” ? powiedział Stach.

Jeśli chcielibyście wejść w wirtualny świat z „Przemiany” Franza Kafki, Instytut Goethego w Pradze oferuje odwiedzającym taką możliwość do 31 marca. Godziny otwarcia: od wtorku do czwartku od 13:00 do 19:00, w piątki od 11:00 do 17:00. Wstęp jest bezpłatny, ale projekt udostępniono tylko w języku czeskim i niemieckim.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Przemiany” Franza Kafki zrealizowanej z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości:

[am]
źródło: VRFocus

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy