Kolekcja rzadkich książek Charliego Wattsa trafi na aukcję. Jakie unikaty miał w swoich zbiorach perkusista The Rolling Stones?
Zmarły w sierpniu 2021 roku perkusista The Rolling Stones, Charlie Watts, był kolekcjonerem rzadkich książek. Setki tytułów z jego zbiorów trafią we wrześniu na aukcję. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie unikatowe okazy znajdowały się w jego posiadaniu.
Jak przekonuje Mark Wiltshire, specjalista od książek i rękopisów w domu aukcyjnym Christie’s, zbiory Wattsa to jedna z najlepszych kolekcji pierwszych wydań literatury współczesnej, jakie wystawiono na licytację w ostatnich 20 latach. Perkusista The Rolling Stones zbierał głównie twórczość XX-wiecznych pisarzy, w tym pierwsze wydania dzieł Jamesa Joyce’a, Virginii Woolf, Grahama Greene’a, George’a Orwella i Ernesta Hemingwaya. „Kolekcjonował książki w najlepszym możliwym stanie, najrzadsze edycje, najciekawsze egzemplarze autorskie” – powiedział Wiltshire.
W zbiorach Wattsa znajdował się m.in. egzemplarz pierwszego wydania „Wielkiego Gatsby’ego” z dedykacją F. Scotta Fitzgeralda dla swojego przyjaciela, scenarzysty Harolda Goldmana. Powszechnie uważa się, że postać Jaya Gatsby’ego wzorowana była na bogatym sąsiedzie pisarza, którym był Max Gerlach. Inspiracji musiały jednak dostarczyć również inne osoby, ponieważ dedykacja Fitzgeralda brzmi: „Dla Harolda Goldmana, oryginalnego 'Gatsby’ego’ z tej historii, z podziękowaniami za umożliwienie mi ujawnienia tych tajemnic z jego przeszłości”. Szacuje się, że książka zostanie sprzedana na aukcji za 200-300 tysięcy funtów.
Innym cennym okazem jest autorski egzemplarz pierwszego zbioru wierszy walijskiego poety Dylana Thomasa. Książka została podpisana trzykrotnie. Najpierw poeta umieścił na niej adnotację, że to jego własny egzemplarz, później zadedykował ją swojej pierwszej poważnej dziewczynie, a ostatecznie przekreślił ten wpis, by umieścić w książce dedykację dla kolejnej dziewczyny.
Watts miał również jeden z próbnych egzemplarzy „Znowu w Brideshead”, które Evelyn Waugh rozsyłał przyjaciołom z prośbą o komentarze, by następnie wprowadzić w powieści kilka zmian, modyfikując m.in. zakończenie i imiona niektórych postaci. W zbiorach znajdziemy również książkę Samuela Becketta z dedykacją dla Alberto Giacomettiego, jednego z najbardziej wpływowych rzeźbiarzy XX wieku.
Główną część kolekcji rzadkich książek muzyka stanowiły kryminały. Wśród nich jest m.in. pierwsze wydanie „Psa Baskerville’ów” z wpisem Arthura Conana Doyle’a brzmiącym: „Przechadzałem się po Dartmoor, zanim napisałem tę książkę”. Inskrypcje ta jest tym bardziej wyjątkowa, że pisarz zamieszczał zazwyczaj dość schematyczne dedykacje. Watts posiadał również cenne egzemplarze książek Agathy Christie, m.in. „Trzynaście zagadek” i „Morderstwo na plebanii”, które w ocenie ekspertów mogą osiągnąć ceny od 4-6 tysięcy funtów do 40-60 tysięcy funtów, w zależności od tytułu.
Autor oficjalnej biografii Charliego Wattsa, Paul Sexton, powiedział: „Posiadanie tych rzeczy sprawiało mu wielką przyjemność. Cenił swój czas w domu i czytał w drodze, więc literatura była bardzo ważną częścią jego natury. Nie sądzę, by nabywał je, ponieważ wiedział, że staną się cenne, po prostu czerpał ogromną satysfakcję z posiadania tych wspaniałych dzieł i tropienia, z pomocą ekspertów, oryginalnych pierwszych wydań”.
Książki nie były jedyną pasją Charliego Wattsa. Zbierał również pamiątki z czasów wojny secesyjnej, zabytkowe sztućce i samochody, zestawy perkusyjne, a nawet garnitury Edwarda VIII. Ale jego największą pasją był jazz. Jako nastolatek zaczął kolekcjonować płyty jazzowe, a później, The Rolling Stones zaczęli zarabiać duże pieniądze, także pamiątki po znanych muzykach, m.in. po ulubionym saksofoniście Charliem Parkerze. Część z nich także trafi na sprzedaż.
Aukcja odbędzie się w dwóch częściach: sprzedaż na żywo zaplanowano w siedzibie domu aukcyjnego Christie’s w Londynie w dniu 28 września, natomiast licytacja online odbywać będzie w dniach od 15 do 29 września.
[am]
fot. Poiseon Bild & Text/Flickr
Kategoria: newsy