banner ad

Kanada: osoby korzystające jednocześnie z bibliotek i księgarni kupują więcej książek

29 czerwca 2019


Z najnowszego badania przeprowadzonego w Kanadzie przez organizację BookNet Canada wynika, że ci, którzy jednocześnie korzystają z księgarń i bibliotek, kupują średnio więcej książek miesięcznie niż ci, którzy w ogóle nie chodzą do bibliotek.

Dane zebrane z ankiety internetowej skierowanej do dorosłych, anglojęzycznych Kanadyjczyków pokazują, że czytelnicy, którzy chodzą zarówno do bibliotek, jak i księgarni, kupowali średnio 3 książki miesięcznie. Tymczasem osoby, które twierdziły, że nie odwiedzają bibliotek, zakupiły średnio 2,6 książki. Na szczycie zestawienia znajdowali się kupujący, którzy w miesiącu poprzedzającym badanie odwiedzili bibliotekę 10-14 razy. W tym samym okresie nabyli w księgarniach średnio 6,1 książek.

Badanie zawiera również inne ciekawe informacje na temat osób, które korzystają z bibliotek. 41% wypożyczających kupiło w minionym roku książkę, 12% kupiło ebooka, a 4% ? audiobooka. Zauważono, że użytkownicy bibliotek częściej słuchali audiobooków niż wszyscy dorośli czytelnicy razem wzięci. Częściej też regularnie czytali drukowane książki. Wśród wypożyczających odsetek tych, którzy sięgali po lekturę codziennie lub kilka razy w tygodniu, wynosił odpowiednio 24% i 28%. Biorąc pod uwagę wszystkich czytelników, statystyki wynosił 20% i 22%.

BookNet Canada to działająca pod auspicjami rządu Kanady organizacja non-profit, która zajmuje się kształceniem oraz opracowuje technologie i standardy dla kanadyjskiej branży książek.

[am]
fot. freestocks.org / Unsplash
źródło: Good e-Reader

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy