banner ad

John Irving skończył pracę nad scenariuszem miniserialu na podstawie „Świata według Garpa”. Ujawnił też tytuł nowej powieści

15 stycznia 2018


John Irving obwieścił na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że niedawno skończył prace nad scenariuszem miniserialu na podstawie powieści „Świat według Garpa”. Nie ujawniono jeszcze żadnych informacji dotyczących realizacji produkcji, dlatego na premierę z pewnością będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Na razie niewiele wiemy na temat miniserialu na podstawie „Świata według Garpa”. „W przypadku książek mam odpowiednią gwarancję, że moja praca zostanie opublikowana. Jeśli chodzi o filmy i seriale, takiej gwarancji nigdy nie dostajesz” – mówił Irving przed dwoma laty. Pisarz jest współwłaścicielem praw do ekranizacji, wraz z wytwórnią Warner Bros. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się, że za realizację projektu odpowiedzialna jest stacja HBO. Od tego czasu Irving zdążył ukończyć scenariusz miniserialu, który ma się składać z pięciu odcinków po 55 minut. Z uwagi na to, że najpierw pisze się pilotażowy odcinek, a dopiero w wypadku zainteresowania ze strony producentów przystępuje się do pracy nad kolejnymi epizodami, należy sądzić, że „Świat według Garpa” dostał zielone światło i wkrótce będziemy mogli podać wam więcej szczegółów.

W tym roku mija 40 lat od premiery książki, która przyniosła autorowi międzynarodową sławę. „Pamiętam, jak myślałem, że tytuł mojej czwartej powieści się zmieni. 'Świat według Garpa’ zawsze był wyłącznie tytułem roboczym, dopóki nie wymyślę czegoś lepszego. Wciąż szukałem tego 'czegoś lepszego’, gdy dostarczyłem tekst mojemu redaktorowi, Henry’emu Robbinsowi. Henry i wszyscy inni w wydawnictwie Dutton, którzy przeczytali 'Garpa’ w formie manuskryptu, oświadczyli, że tytuł musi brzmieć 'Świat według Garpa’. I tak pozostało” – wspomina Irving.

Kadr z filmu „Świat według Garpa” z 1982 roku.

Pomysł na powieść zrodził się z osobistych doświadczeń pisarza. Irving nigdy nie poznał swojego biologicznego ojca. Matka nie chciała podać mu żadnych informacji o rodzicielu. Drażnił się z nią, że jeśli nic nie powie, to w swojej książce wymyśli postać ojca i okoliczności, w jakich został poczęty. Matka miała odpowiedzieć: „śmiało, kochanie”. „Świat według Garpa” nie porusza jednak wyłącznie tematów osobistych, ale traktuje też o śmierci, roli płci i seksualności. „Zawsze wyobrażałem sobie – już ponad czterdzieści lat temu – że temat seksualnej nienawiści, o której pisałem w powieści, może stać się przestarzały wkrótce po jej opublikowaniu. Niestety nienawiść seksualna nadal tu jest – nie znikła. Nieufność związana z różnicami seksualnymi, dyskryminacja mniejszości seksualnych – w tym czysta bigoteria i przemoc – nie stały się wymarłymi dinozaurami, czym, jak myślałem, powinny się stać” – napisał Irving. Dlatego też pomysł, aby przypomnieć historię, która doczekała się już ekranizacji w 1982 roku, wydaje się autorowi jak najbardziej zasadny.

Aktualnie John Irving pracuje też nad kolejną powieścią. W niedawnym wywiadzie dla „Newsweeka” zdradził, że będzie to historia o duchach z tytułem zaczerpniętym z Szekspira: „Ciemność jest moją wybranką”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film, newsy