Jerzy Giedroyc na muralu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Białymstoku

4 października 2022

W holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku odsłonięto mural przedstawiający patrona tej uczelni – Jerzego Giedroycia. Jego autorem i wykonawcą jest student filologii angielskiej białostockiego uniwersytetu, Łukasz Panasewicz.

Podobizna wydawcy i publicysty Jerzego Giedroycia znajduje się na ścianie holu głównego nowej siedziby biblioteki. Jak mówi autor muralu, Łukasz Panasewicz, zaczęło się od tego, że w uczelni zorganizowano studentom wystawę. Stworzone przez niego prace spodobały się kierownictwu biblioteki. Kiedy usłyszano, że ma już doświadczenie w wielkoformatowym malowaniu, zaproponowano mu zaprojektowanie i wykonanie muralu.

Prace nad malowidłem z wizerunkiem Jerzego Giedrycia trwały około dwóch tygodni. Panasewiczowi pomagała w realizacji projektu koleżanka z uczelni, artystka i studentka Karolina Drozd.

Autor muralu Łukasz Panasewicz i dyrektor biblioteki dr hab. Piotr Chomik (fot. Łukasz Nowicki/Uniwersytet w Białymstoku)

Uniwersytet w Białymstoku podkreśla swoje związki z Jerzym Giedroyciem. Założyciel Instytutu Literackiego był pierwszą osobą uhonorowaną przez uczelnię tytułem doctor honoris causa (w 1998 roku). „To osoba bardzo ważna dla uniwersytetu i naszej biblioteki. To osoba, która w dniu wręczenia doktoratu honoris causa sformułowała w swojej mowie pewną ideę uniwersytetu pogranicza, jakim niewątpliwie jesteśmy” – mówił podczas uroczystego odsłonięcia muralu dr hab. Piotr Chomik, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Jak przypomniał, to w znacznej mierze dzięki staraniom redaktora Giedroycia uczelnia zdobyła z budżetu państwa środki finansowe na budowę pierwszej siedziby biblioteki. Dlatego właśnie książnicy nadano jego imię.

„Redaktor Giedroyć jest związany z uniwersytetem właściwie od początku” – podkreślał prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Jak zauważył, uczelnię łączy z patronem biblioteki „wyjście na Wschód”. „My jako Białystok, jako uniwersytet, mamy tę misję wpisaną w zasadzie w fundament funkcjonowania naszej uczelni. A zatem jest to postać szczególnie ważna, istotna i bardzo mnie cieszy, że możemy uhonorować ją w ten sposób” – dodał.

Pracownicy biblioteki podjęli starania, by wizerunek Giedroycia znalazł się na turystycznym szlaku białostockich murali. Tę inicjatywę obiecał wesprzeć prezes zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku.

[am]
fot. główna: Łukasz Nowicki/Uniwersytet w Białymstoku

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy