Poznaliśmy nominacje do Nagrody Conrada 2022 za najlepszy debiut prozatorski

4 października 2022

Monika Drzazgowska, Krzysztof Pietrala, Bartosz Sadulski, Paulina Siegień i Jaga Słowińska to autorzy nominowani do Nagrody Conrada za najlepszy debiut ubiegłego roku. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 30 października podczas Festiwalu Conrada. O tym, kto zwycięży, zadecyduje kapituła wspólnie z czytelnikami, którzy mogą oddawać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu.

Nagroda Conrada zostanie przyznana już po raz ósmy. Wyróżnienie przeznaczone jest dla debiutantów i ma na celu wspieranie autorów, którzy rozpoczynają pisarską karierę. Równocześnie nagroda zachęca wydawców do ciągłego poszukiwania nowych talentów. „Miasto Kraków jako fundator tego lauru tworzy przestrzeń dla świeżych, nieoczywistych narracji. I chociaż debiutanci i debiutantki dopiero dają się poznać szerokiej publiczności, to już prezentują twórczość dojrzałą i inspirującą” – mówił na konferencji zapowiadającej Festiwal Conrada Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Pierwsza z nominowanych, Monika Drzazgowska, została doceniona za książkę zatytułowaną „Szalej” opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie. To historia wychowanej w konserwatywnej wsi bohaterki, która mierzy się z surową krytyką otoczenia i zmaga się z poczuciem niedowartościowania. „Story Jones” Krzysztofa Pietrali jest natomiast wyrafinowaną prozą eksperymentalną opublikowaną przez oficynę Meth. Utwór nawiązuje do dzieł Jamesa Joyce’a i Adama Ważyka, a jednocześnie kwestionuje dziedzictwo awangardowej literatury. W zupełnie innej stylistyce, inspirowanej prozą dziewiętnastowieczną, utrzymany został „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego wydany w Książkowych Klimatach. Biografia fikcyjnego bohatera, polskiego barona Münchhausena, jest równocześnie opowieścią o narodzinach i upadkach naftowych fortun, a także o państwie Habsburgów i romantycznych fantazmatach. „Miasto bajka” Pauliny Siegień to z kolei reportaż poświęcony Kaliningradowi, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne. W optyce autorki dawniejsza i bliższa historia łączy się ściśle ze współczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę miasta i mentalność jego mieszkańców. Piąty z tekstów wyróżnionych przez kapitułę to wydany w Ha!arcie „Czarnolas” Jagi Słowińskiej. Miejscem wydarzeń tej baśni dla dorosłych jest senna wieś, a fabuła porusza temat straty i godzenia się z nią.

Zgłoszeń do konkursu dokonywali wydawcy oraz sami autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła, do której w tym roku dołączyli: Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni), Monika Ochędowska (dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”), Olga Stanisławska (eseistka, kuratorka i autorka reportaży) i Błażej Warkocki (krytyk literacki i wykładowca). Wśród jurorów są także związani z festiwalem od lat: Urszula Chwalba (dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada) i Grzegorz Jankowicz (dyrektor programowy Festiwalu Conrada). Przewodniczącym kapituły jest profesor Michał Paweł Markowski (dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada), a funkcję sekretarza nagrody sprawuje Joanna Szulborska (teatrolożka, nauczycielka akademicka i menedżerka kultury).

O tym, kto zwycięży w konkursie, zadecydują zarówno głosy kapituły, jak i publiczności. Formularz jest dostępny na stronie festiwalu, a głosowanie potrwa do 29 października. Gala wręczenia statuetki tradycyjnie zwieńczy krakowski Festiwal Conrada. Bogaty program zaplanowany na dni 24-30 października obejmuje między innymi spotkania z Sylwią Chutnik, Weroniką Gogolą, Carmen Marią Machado, Óscarem Martínezem, Grażyną Plebanek, Zbigniewem Rokitą, Leïlą Slimani, Szczepanem Twardochem, Érikiem Vuillardem i Jakubem Żulczykiem.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie miasta, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Fundacji „Tygodnika Powszechnego”. Zwycięzca lub zwyciężczyni konkursu otrzyma statuetkę oraz kwotę 30 tysięcy złotych. Nagroda obejmuje także miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Dotychczasowe laureatki to Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (w 2015 roku), Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” (2016), Anna Cieplak za „Ma być czysto” (2017), Weronika Gogola za „Po trochu” (2018), Olga Hund za „Psy ras drobnych” (2019), Dorota Kotas za „Pustostany” (2020) i Elżbieta Łapczyńska za „Bestiariusz nowohucki” (2021).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy