Jennifer Egan pracuje nad kontynuacją nagrodzonej Pulitzerem powieści „Zanim dopadnie nas czas”

21 maja 2018


Pisarka Jennifer Egan ujawniła, że zaczęła pracować nad swego rodzaju kontynuacją nagrodzonej Pulitzerem powieści „Zanim dopadnie nas czas”. To jednak jeszcze nie oznacza pewności, że książka trafi do czytelników. Wszystko zależy od tego, czy autorka będzie zadowolona z końcowego efektu.

„Zanim dopadnie nas czas” to zbiór opowieści o ludziach, którzy dojrzewają i starzeją się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową. Czytelnikom książki z pewnością trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób można by ją kontynuować, ponieważ rozdziały różnią się od siebie miejscem i czasem akcji, który rozciąga się od końca lat sześćdziesiątych XX wieku aż do współczesności, a nawet niedalekiej przyszłości. Na jej kartach przewija się także cała galeria postaci. Dlatego też i sama autorka nazywa powstającą książkę dodatkiem albo też uzupełnieniem powieści „Zanim dopadnie nas czas”.

Podczas spotkania z czytelnikami w ramach Vulture Festival w Nowym Jorku Jennifer Egan powiedziała, że ma już napisaną dużą część pierwszej wersji brudnopisu. Nie skupia się w niej na losach tych samych postaci, ale na ich dzieciach i samej idei podążania za własną ciekawością. Choć prace nad tekstem są już w pewnej mierze zaawansowane, nie oznacza to, że książka na pewno ujrzy światło dzienne. „Pytanie brzmi: czy mogę zastosować takie samo podejście strukturalne i nie zawrzeć nic na temat czasu ani muzyki, użyć marginalnych postaci i stworzyć coś, co obroni się samo, a nie będzie jedynie echem poprzedniej książki? Jeśli nie dam rady tego zrobić, nie opublikuję tej książki” ? powiedziała autorka.

Pozostaje więc czekać cierpliwie na efekty twórczych zmagań.

[am]
źródło: Vulture, Forbes

Tematy: , ,

Kategoria: newsy