Jak małe instytucje kultury mogą sobie radzić w czasie kwarantanny? Big Book Cafe wspiera czytelnictwo na inne sposoby

26 marca 2020


„Dla wielu instytucji kultury, jak nasza, obecny czas jest nie lada wyzwaniem” ? mówią założycielki Fundacji ?Kultura nie boli?. Nie mogąc ze względu na sytuację epidemiologiczną organizować spotkań i wydarzeń w centrum literackim Big Book Cafe, wspierają czytelnictwo i zainteresowanie tematyką literacką na nowe sposoby: specjalną akcją dla podtrzymania kontaktu z czytelnikami, uruchomieniem podcastów literackich oraz wyborem najciekawszych miejsc w sieci, w których recenzuje się książki.

W Big Cook Cafe na Starym Mokotowie w Warszawie nie działa kawiarnia i nie odbywają się popularne wydarzenia, ale nie przestała działać księgarnia. Kilka dni temu ruszyła tu akcja „Książka na wynos”. „Chcemy, żeby ta pozytywna i pełna uśmiechu akcja udzielania sobie wzajemnego wsparcia w czasie kwarantanny była dla czytelników i naszych bywalców okazją, by zaopatrzyć się w literaturę, nieprzypadkową, sprawdzoną i z całego serca polecaną. Obecnie jest więcej czasu na czytanie, niektórzy zdążyli już przetrzebić domowe biblioteki, bo literatura koi nerwy i zabiera w inne światy. Dlatego my szykujemy dobrze przemyślane rekomendacje najlepszych lektur, a czytelników zapraszamy, aby swoimi zakupami wsparli nasze istnienie i szanse na dalszą działalność. Wierzę, że zyskamy wszyscy, a przy okazji zasilimy pisarzy i wydawców, czyli cały obieg literacki” ? mówi Anna Król, twórczyni Big Book Cafe.

Co dzień jeden z twórców i twórczyń Big Book Cafe rekomenduje w mediach społecznościowych pakiet 20 konkretnych, starannie wybranych tytułów. „To nasze autorskie typy, pokazujące, jakie książki na co dzień czytamy i do których wracamy w chwilach kryzysu. Książki sprawdzone, za które ręczymy” ? wyjaśnia Julia Rzemek, kierująca księgarnią Big Book Cafe. „W ostatnich dniach wiele osób zwracało się do nas z pytaniem czy księgarnia działa. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i mocno wierzymy, że razem nie tylko w dobrej formie przetrzymamy kwarantannę, ale nawet poprawimy statystyki czytelnictwa” ? dodaje.

Jak książki dotrą do czytelnika? Do wyboru są trzy możliwości: odbiór osobisty w Big Book Cafe na Starym Mokotowie w Warszawie, dostarczenie do domu (w centralnych dzielnicach Warszawy ? bezpłatnie i bezkontaktowo) lub przesyłka pocztowa. Książki będą przygotowywane do odbioru i dostarczane na bieżąco. Dane do zamówienia książek dostępne są na stronie Big Book Cafe i na Facebooku.

Książka w pięć minut i pięć pytań

Big Book Cafe uruchamia też podcast literacki ? regularne omawianie najciekawszych nowości wydawniczych. Co dwa tygodnie premierę będzie miał nowy odcinek, a w nim inny duet z Big Book Cafe rozegra rundę pięciu pytań i odpowiedzi. O książkach rozmawiają: Anna Król, pomysłodawczyni i szefowa centrum edukacji literackiej, a także autorka i wydawczyni książek; Paulina Wilk ? współtwórczyni programu literackiego Big Book Cafe i Big Book Festival, dziennikarka i pisarka; Julia Rzemek ? kierująca autorską księgarnią działającą przy J. Dąbrowskieg 81 oraz Bartosz Kamiński ? znawca rynku książki i promocji literackiej dbający o markę centrum i festiwalu.

„To niesamowite ćwiczenie umysłowe: szybko i z pasją zareagować na zaskakujące pytanie. Przekonać kogoś, że książka jest warta uwagi albo odwrotnie ? udowodnić, że ma się uzasadnione zastrzeżenia. Nasz podcast jest intelektualną zabawą, iskrzącym sparingiem, ale też wydajną i skondensowaną formą przekazywania informacji literackich” ? mówi Paulina Wilk.

Podcast został pomyślany jako zwarty i zaufany przewodnik po oceanie książkowych nowości. „Każdy w zespole Big Book Cafe ma inny gust i co innego go w literaturze kręci. Jako pasjonaci książek nie zawsze się ze sobą zgadzamy i stawiamy sobie niełatwe pytania o to, co i dlaczego czytać warto. Mamy poczucie, że czytelnicy ufają naszym rekomendacjom, już od ponad roku śledzą nasz filmowy cykl na Facebooku 'Książka tygodnia'” ? mówi Julia Rzemek.

Podcast literacki Big Book Cafe tym się wyróżnia ? jest krótki i dynamiczny, trwa kilka minut. Jak udowadniają oczytani twórcy z warszawskiego centrum literackiego, tyle wystarczy, by z uczuciem i szczerze powiedzieć o książce wszystko, co najważniejsze. Podcast dostępny jest w aplikacjach Google Podcast, Apple Podcast, serwisach Spotify, Soundcloud, You Tube, a także w Anchor, Radio Public, Pocket Casts i Breaker.

W sieci jest już pierwszy odcinek, poświęcony książce „Znikanie” Izabeli Morskiej. Drugi odcinek podcastu będzie miał premierę w poniedziałek, 30 marca. Zostanie poświęcony głośnej książce „Normalni ludzie” młodej irlandzkiej pisarki Sally Rooney, okrzykniętej Jane Austen pokolenia millenialsów. Czy słusznie? Na pytania odpowie Paulina Wilk.

Najlepsze blogi literackie według Big Book Cafe

Zespół centrum edukacji literackiej postanowił też zwrócić uwagę na najciekawszych twórców blogów oraz vlogów poświęconych książkom. „Po dokładnym rozpoznaniu blogów literackich, analizie zamieszczanych treści i sposobów ich prezentowania, a także po rzeczowej naradzie zespołu fundacji, wytypowaliśmy dziesięć blogów, które chcemy polecić wszystkim czytelnikom” ? mówi Paulina Wilk. „W naszej liście dziesięciorga wspaniałych zwróciliśmy uwagę m.in. na niezwykłe horyzonty czytelnicze, dbałość o wysoką jakość przekazu, spójność tworzenia opowieści w różnych kanałach komunikacji, zdolność twórczego wykorzystania wielu mediów: tekstu, zdjęć, grafik, filmów, audio. Doceniliśmy także profesjonalizm i postawy etyczne” ? wyjaśnia Paulina Wilk.

Kultura czytania zmienia się diametralnie. Badania potwierdzają, że już od kilku lat kluczowe źródła opinii i rekomendacji literackich rozwijają się online. Mają one decydujące znaczenie dla około 70 procent czytelników, w szczególności dla osób do 40 roku życia. Opinie znajdowane w sieci, to trzecie najważniejsze ? po własnych zainteresowaniach i poleceniach osób bliskich ? źródło motywacji przy wyborze książek. Zdaniem twórców Big Book Cafe blogerzy literaccy, którzy zdetronizowali zawodowych krytyków i dziennikarzy wyspecjalizowanych w opisywaniu literatury, są dziś szczególnie ważnymi adwokatami czytelnictwa. Ale znajdują się też w wymagającym położeniu ? ich aktywność ma nieograniczony potencjał, jednak wiąże się z odpowiedzialnością za to, jaki standard dyskusji będzie obowiązywał w młodej, wirtualnej kulturze czytania.

„Literacka blogosfera w Polsce ma już za sobą fazę niedojrzałego narcyzmu, czyli okres, w którym każdy uważał, że ma coś do powiedzenia czy napisania o książkach, więc może śmiało nadawać. Internetowy dialog o książkach wyraźnie się profesjonalizuje, nabiera wyrafinowanej oprawy estetycznej i ma już swoich liderów. Nie tylko wśród tych, którzy wcześniej zawodowo zajmowali się krytyką i dziennikarstwem. Największej zmiany kulturowej dokonują osoby, które z czytelników przeistaczają się w mistrzów zupełnie nowego fachu. Ich samorozwój i dojrzewanie do roli istotnych opiniotwórców jest jednym z najbardziej wartościowych owoców działania wolnych technologii w literaturze” ? podkreśla Fundacja „Kultura nie boli”, uzasadniając swój wybór.

Listę dziesięciu wyróżnionych przez Big Book Cafe blogów można znaleźć na profilu warszawskiego centrum literackiego na Facebooku. Ich autorzy zostaną także zaproszeni do współpracy przy tegorocznym Big Book Festival.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy