Intelektualiści wzywają do ratowania kalifornijskiej willi Thomasa Manna

19 sierpnia 2016

na-ratunek-dom-manna-1
1550 San Remo Drive w Pacific Palisades, w dzielnicy Los Angeles (USA) uchodzi za jeden z najbardziej znanych literackich adresów świata. To tam powstały powieści „Doktor Faust” i „Lotta w Weimarze” Thomasa Manna. Teraz dom został wystawiony na sprzedaż, a niemieccy intelektualiści nawołują rząd do zakupu nieruchomości, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nowi właściciele wyburzą budynek.

Thomas Mann opuścił swoją ojczyznę w 1938 roku. Od tego czasu przebywał na emigracji, ale ? jak kiedyś powiedział ? „Niemcy są tam, gdzie ja jestem”. Do willi w Los Angeles wprowadził się w 1942 roku i mieszkał tam przez ponad dziesięć lat. Zaprojektował ją dla niego znany architekt pochodzący z Wrocławia, Julius Ralph Davidson. Willa ukryta jest wśród krzewów i drzew (głównie palm). Swą elegancją i estetycznym smakiem niespecjalnie wyróżnia się na tle budowanych z bizantyjskim rozmachem sąsiednich rezydencji. Niedawno posiadłość została wystawiona na sprzedaż. Coldwell Banker Residential Brokerage wycenia ją na 15 milionów dolarów.

na-ratunek-dom-manna-2

Nie wiadomo, co stanie się z willą po sprzedaży. Będzie to zależało tylko i wyłącznie od nowych właścicieli. Jürgen Kaumkötter, kurator założonego niedawno Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen uważa, że trzeba ratować willę za wszelką cenę i wzywa niemiecki rząd do jej kupna. Obawia się, że nowi nabywcy mogą chcieć rozebrać budynek. „Dom może służyć jako miejsce spotkań młodych pisarzy, być może w połączeniu z Willą Aurora” (były dom niemieckiego pisarza Liona Feuchtwangera) ? mówi Kaumkötter. Tego samego zdania jest Jürgen Serke, hamburski kolekcjoner sztuki i literatury, dziennikarz i pisarz. Mówi, że ewentualna rozbiórka willi byłaby wstydem dla Niemiec.

na-ratunek-dom-manna-3

Większość miejsc związanych z Thomasem Mannem zostało objętych ochroną jako miejsca historyczne. Wśród nich są jego letnia willa na Mierzei Kurońskiej nad Morzem Bałtyckim, dom nad jeziorem Starnberg w Bawarii oraz dom Buddenbrooków w Lubece. Wyjątkiem jest jedynie willa przy San Remo Drive. Jest to o tyle dziwne, że wspomnianą Willą Aurora, w której mieszkał Feuchtwanger, opiekuje się prywatna organizacja z Berlina przy wsparciu rządu niemieckiego. A jak wiadomo, Mann był nieporównanie bardziej uznanym pisarzem.

na-ratunek-dom-manna-4

[aw]
źródło: Deutsche Welle

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy