Odnowiono maskotki Christophera Milne’a, które zainspirowały jego ojca do napisania „Kubusia Puchatka”

19 sierpnia 2016

maskotki-krzysia-lifting-1
Konserwatorzy z Nowojorskiej Biblioteki Publicznej uznali, że maskotki Christophera Robina Milne’a, które stanowiły dla jego ojca inspirację do wykreowania bohaterów powieści „Kubuś Puchatek”, potrzebują renowacji.

W ubiegłym roku, po starannej ocenie, stwierdzono, że blisko 100-letnie maskotki wymagają naprawy i renowacji. „Nowojorska Biblioteka Publiczna traktuje długotrwałą ochronę tych ukochanych lalek bardzo poważnie. Pamiętając o ich pielęgnacji i kondycji, a także biorąc pod uwagę najnowsze osiągnięcia w zakresie technik konserwacji tekstyliów, zdecydowaliśmy, że nadszedł właściwy czas do podjęcia prac renowacyjnych” – mówi Michael Inman, kustosz w dziale rzadkich książek Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, gdzie od 1980 roku wystawiane są maskotki Christophera Robina.

W wyniku podjętych zabiegów pluszowe zabawki zostały nie tylko oczyszczone, naprawione i ustabilizowane, ale także przywrócono im stan bliski temu, jaki miały, kiedy były w posiadaniu rodziny Milne’ów. Kubuś i jego przyjaciele powrócili na wystawę w sam raz na swoje 95. urodziny. Christopher Robin otrzymał misia dokładnie 21 sierpnia 1921 roku.

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, jak maskotki prezentowały się jeszcze rok temu (po lewej) oraz jak wyglądają po renowacji (po prawej):

maskotki-krzysia-lifting-2

maskotki-krzysia-lifting-3

maskotki-krzysia-lifting-4

maskotki-krzysia-lifting-5

maskotki-krzysia-lifting-6

[am]
fot. New York Public Library

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy