banner ad

Pisarz Ilja Trojanow niewpuszczony do USA, bo krytykował szpiegostwo NSA i ograniczanie swobód obywatelskich

2 października 2013

Ilija Trojanow kontra USA
Bułgarsko-niemiecki pisarz Ilja Trojanow, autor m.in. głośnej powieści ?Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem? przeniesionej z powodzeniem na ekran przez Stefana Komandarewa, nie został wpuszczony do Stanów Zjednoczonych. Powodem były prawdopodobnie książka i petycja krytykujące ograniczanie swobód obywatelskich przez władze USA i szpiegostwo NSA.

Jak pisarz wyjaśnia w artykule opublikowanym na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, przebywał właśnie na lotnisku w pobliżu Salvador da Bahia (Brazylia), skąd miał się udać samolotem do USA, aby wziąć udział w konferencji stowarzyszenia germanistów w Denver. Podczas odprawy dowiedział się jednak, że jego obecność na lotnisku musi natychmiast być zgłaszana władzom amerykańskim. Ostatecznie powiedziano mu, że nie może zostać wpuszczony do Stanów, ale po namyśle dodano, że może się ubiegać o wizę w ambasadzie amerykańskiej. Niestety w Salvador da Bahia nie ma ambasady USA, a oczekiwanie na wizę trwa zwykle około tygodnia.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd USA starał się trzymać Trojanowa z dala od swoich obywateli. W zeszłym roku, kiedy pisarz starał się o wizę w celu podjęcia pracy jako profesor wizytujący na Washington University w St Louis, odmówiono mu wizy i dopiero po protestach uczelni decyzja została zmieniona.

Źródłem wszystkich problemów Trojanowa wydaje się książka, jaką napisał w 2009 roku do spółki z Julim Zehem, w której skrytykował ograniczanie praw obywatelskich pod pozorem walki z terroryzmem i przestępczością. Oliwy do ognia dolał zapewne fakt, że w 2013 roku autor podpisał się pod listem otwartym do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, protestując przeciwko udziałowi niemieckiego rządu w szpiegostwie NSA i nawołując do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko naruszaniu niemieckich przepisów chroniących prawa obywateli do prywatności.

fot. Thomas Dorn

Tematy: , ,

Kategoria: newsy