W Krakowie rusza Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda 2013

3 października 2013

Ha!wangarda PLAKAT
Dzisiaj w Krakowie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda 2013. W Krakowie pojawi się m.in. legendarny Michael Joyce, zwany ojcem hipertekstu, swoją poezję wizualno-dźwiękową zaprezentuje Shinsuke Takasaki, a na granicy słowa, muzyki i obrazu będzie eksperymentował Peter Waugh.

Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda wpisuje się w wieloletnią działalność Korporacji Ha!art w zakresie tworzenia i krytycznego opisywania oraz promocji i edukacji na polu literatury nowych mediów. Festiwal jest wydarzeniem innowacyjnym i awangardowym. Prezentuje projekty niekomercyjne, niskobudżetowe, niemedialne, które konsekwentnie zmieniają obraz najnowszej literatury.

Bez awangardy nie ma żywej kultury. Bez twórców oryginalnych, nadających ton formalnym poszukiwaniom, odświeżających zużyte środki wyrazu i eksplorujących nowe obszary, kultura więdnie w akademizmie i komercji. Ha!art nie obawia się ryzyka i po raz kolejny chce wesprzeć takich twórców w przekonaniu, że tylko z odważnego przekraczania granic, przełamywania schematów i eksplorowania nieoczywistych obszarów rodzi się nowa jakość.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną najbardziej znaczące nazwiska światowej i polskiej awangardy we współczesnej literaturze, a także pisarzy mniej znanych, którzy opublikowali swoje utwory w specjalnym, radykalnym, 40. numerze magazynu Ha!art.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:
– pisarze angielscy i amerykańscy: legendarny Michael Joyce, zwany ojcem hipertekstu, i jego żona, artystka wizualna Carolyn Guyer; Peter Waugh, poeta wizualny i sonoryczny, eksperymentujący na granicach słowa, muzyki i obrazu;
– pisarze azjatyccy: Shinsuke Takasaki z Japonii; przedstawimy również znalezioną na Rozstajach poezję ready-made polskotajwańskiej poetki, Wei Yun Lin-Góreckiej, i jej polskie przekłady ostrych wierszy innej znakomitej tajwańskiej poetki, Hsia Yü.
– pisarki i pisarze słowaccy, rosyjscy i słoweńscy ? z prezentacją cyfrowej literatury Europy Środkowo-Wschodniej: Zuzana Husarova, Lubomir Panak i Natalia Fedorova, oraz z twórczością bliską poetyce liberatury: Bojan Meserko, zwany ?słoweńskim Beckettem?.

Wśród polskich gości i wydarzeń festiwalu znajdą się m.in.:
– twórcy liberatury: Zenon Fajfer, z prezentacją najnowszego tomu poezjiPowieki, rozgrywającego się w przestrzeni papierowej książki i wirtualnym labiryncie elektronicznego tekstu; oraz Dariusz Orszulewski, z premierą liberackiego thrillera psychologicznego „Jezus nigdy nie był aż tak blady”;
– autorzy hipertekstów: Radosław Nowakowski, twórca multimedialnej „Liberlandii”, i Robert Szczerbowski, z premierą Antologii ? serii utworów przechodzących od drukowanej księgi do wirtualnej przestrzeni elektronicznego hipertekstu;
– twórcy poezji cybernetycznej ze „Skanowaniem balu” ? czyli wydarzeniem rozgrywającym się w sferze audio i wideo, prezentującym dialog między postcyfrową muzyką duetu Porcje Rosołowe i poezją cybernetyczną Łukasza Podgórniego, recytowaną przez syntezatory mowy;
– opowieści graficzne Antonisza (Juliana Antoniszczaka) ? unikatowe historie obrazkowe najbardziej totalnego artysty w historii polskiego kina;
– „Bałwochwał” ? internetowa gra paragrafowa autorstwa Mariusza Pisarskiego, zrealizowana na podstawie opowiadań Brunona Schulza;
Oraz wiele innych, w tym premiera literackiej gry „Złe słowa” Piotra Puldziana Płucienniczaka; publikacja anglojęzycznych, darmowych, elektronicznych chapbooków; „Krajobrazy znaczenia”, czyli polimedialna instalacja Leszka Onaka i hipertekstowe kolaże Ewy Michalskiej.

Festiwal Ha!wangarda zawładnie Krakowem w dniach 03-05 października 2013 r. i zaprezentuje twórczy potencjał nowej literatury!

Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu znajdziecie w ?Biuletynie Ha!wangardowym 2013?, który można pobrać ze strony: http://ha.art.pl/hawangarda_2013/biuletyn_hawangardowy_2013.pdf.

Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia