banner ad

Ile Fitzgerald zarobił na „Wielkim Gatsbym”?

12 kwietnia 2012


Wyliczono, że w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze F. Scott Fitzgerald zarobił na swojej najsłynniejszej powieści „Wielki Gatsby” nieco ponad 50 tysięcy dolarów.

Zaliczana do stu najważniejszych powieści XX wieku książka początkowo nie sprzedawała się zbyt dobrze. Charles Scribner i Syn opublikowali pierwsze wydanie w twardej oprawie w kwietniu 1925 roku, zdobiąc okładkę legendarnym już obecnie obrazem pary oczu i ust unoszących się na niebie ponad panoramą miasta. Dziesięć dni po tym, jak powieść się ukazała, redaktor Fitzgeralda, Maxwell Perkins, wysłał mu notatkę, której żaden pisarz nie chciałby dostać: „Sytuacja sprzedażowa wątpliwa, recenzje doskonałe”.

Pierwszy nakład książki wyniósł 20 870 egzemplarzy. Powieść sprzedawała się wolno przez całą wiosnę. Cztery miesiące później Scribner dodrukował kolejne 3 tysiące sztuk, i to wszystko.

Dziennik „Huffington Post” postanowił obliczyć, jaką wartość mają dzisiaj pieniądze otrzymane przez Fitzgeralda za książkę. Dzięki odręcznym notatkom z dochodami pisarza wiadomo, że zaliczka za „Wielkiego Gatsby?ego” wynosiła w 1921 roku 3 939 dolarów. Zgodnie z kalkulatorem inflacji daje to na dzień dzisiejszy kwotę 50 098 dolarów i 58 centów.

Według współczesnych standardów wydawniczych w USA byłaby to zaledwie przyzwoita suma. Biorąc zaś pod uwagę, że w kilkanaście lat po śmierci Fitzgeralda powieść zaczęła przeżywać swój renesans ? trafiła do większości zestawień najlepszych książek, a także na listę lektur w szkołach ? sprzedając się w milionach egzemplarzy, zarobki pisarza można by uznać co najwyżej za symboliczne. Mimo to przedstawiały się o wiele lepiej niż finanse Thoreau, Kafki czy Sylvii Plath.

Poniżej możecie zobaczyć zestawienie dochodów Fitzgeralda sporządzone odręcznie przez samego pisarza:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy