banner ad

„Wyjście z getta” czyli rozmowy o kulturze komiksowej w maju w księgarniach

12 kwietnia 2012

W maju nakładem wydawnictwa 40000 Malarzy ukaże się książka jednego z czołowych krytyków komiksowych, Sebastiana Frąckiewicza, zatytułowana „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”.

Dlaczego komiks w Polsce ma tak słabą pozycję, dlaczego jest marginalizowany na tle innych dziedzin kultury, czemu nie może liczyć na dofinansowanie, nie zbudował instytucji, dlaczego akurat w tym punkcie nie dogoniliśmy Europy? Książka zawiera 13 obszernych rozmów z praktykami, teoretykami i ludźmi „spoza” branży a także niepublikowane i premierowe plansze komiksowe. Razem blisko 450 stron i Sebastian Frąckiewicz w roli przepytującego. Wydawcy i autor mają nadzieję, że „Wyjście z getta” otworzy dyskusję o stanie polskiego komiksu AD 2012.

Rozmówcami Frąckiewicza w „Wyjściu z getta” są Jerzy Szyłak (teoretyk i scenarzysta komiksowy), Bartosz Minkiewicz („Wilq Superbohater”), Michał Śledziński („Osiedle Swoboda”), Krzysztof Ostrowski (wokalista C.K.O.D. i autor komiksów), Maciej Sieńczyk (rysownik i ilustrator), Witold Tkaczyk (wydawnictwo Zin Zin Press), Jakub Woynarowski (artysta multimedialny), Agata „Endo” Nowicka (rysowniczka i ilustratorka), Łukasz Ronduda (historyk sztuki, kurator wystaw), Adam Rusek (Biblioteka Narodowa), Krzysztof Masiewicz (kolekcjoner polskiej sztuki najnowszej), Monika Powalisz (reżyserka i scenarzystka) oraz Ryszard Dąbrowski („Likwidator”).

Sebastian Frąckiewicz to jeden z nielicznych dziennikarzy kulturalnych i krytyków, którzy piszą o komiksach w prasie wysokonakładowej. Od 2007 do 2012 roku prowadził dział z recenzjami komiksowymi w „Przekroju”. Wcześniej współpracował przez kilka lat z „Lampą”. Publikował także na łamach „Newsweeka”, „Filmu”, „Aktivista” oraz na portalach Filmweb.pl oraz Dwutygodnik.com. Obecnie pisze dla „Tygodnika Powszechnego”, magazynu „Take me” i dla „Polityki”. W serwisie internetowym „Polityki” prowadzi blog „Outline” poświęcony komiksowi i opowiadaniu obrazem (www.komiks.blog.polityka.pl). Jest to jak dotąd jedyny blog o tematyce komiksowej na stronie polskich tygodników opinii.

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi