banner ad

Iain Banks ma raka: „Pozostało mi kilka miesięcy życia”

3 kwietnia 2013


Znany szkocki pisarz, autor m.in. „Fabryki os” i „Stąpania po szkle”, ujawnił, że ma raka w późnym stadium rozwoju i jest mało prawdopodobne, aby przeżył dłużej niż rok.

59-letni Banks napisał w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że problemy zdrowotne wyszły na jaw, gdy udał się do lekarza z powodu bólu w plecach. Kompleksowe badania wykazały, że pisarz znajduje się w późnym stadium raka pęcherzyka żółciowego. Choroba rozprzestrzeniła się już na oba płaty wątroby i całkiem możliwe, że zaatakowała też trzustkę i węzły chłonne. Oznacza to, że Banksowi zostało od kilku miesięcy do najwyżej roku życia. „Wygląda więc na to, że moja najnowsza powieść, ?The Quarry?, będzie moją ostatnią” ? zapowiedział, dodając, że poprosił wydawców, aby przyśpieszyli premierę książki, żeby miał szansę zobaczyć ją osobiście na półkach.

Banks wyznał, że odwołał wszystkie zaplanowane oficjalne spotkania i zapytał swoją partnerkę, Adele, czy zechciałaby zrobić mu ten zaszczyt i „zostać jego wdową”. „Wybaczcie” ? napisał ? „ale stwierdziliśmy, że upiorny humor pomaga”. Para jest obecnie w krótkiej podróży poślubnej.

Wiadomość o śmiertelnej chorobie pisarza, który został przez „The Times” uznany za jednego z „50 najwybitniejszych brytyjskich pisarzy od 1945 roku”, skomentował nawet premier Szkocji, Alex Salmond: „Iain Banks jest niezwykłym pisarzem, który wywarł trwały wpływ na szkocką literaturę i kulturę, inspirując i fascynując czytelników od 30 lat. W tej bardzo trudnej chwili moje myśli są blisko z Iainem, jego żoną i rodziną oraz jego przyjaciółmi.”

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy