Historia życia Paula McCartneya przez pryzmat tekstów jego piosenek. Współzałożyciel The Beatles zapowiada wydanie dwutomowej, liczącej ponad 950 stron książki

25 lutego 2021

Paul McCartney nie dał się namówić na napisanie autobiografii, a przynajmniej nie autobiografii w typowym tego słowa znaczeniu. Swoje życie zamierza jednak przedstawić przez pryzmat 154 tekstów piosenek, które znajdą się w dwutomowej, liczącej łącznie ponad 950 stron publikacji zapowiedzianej na listopad 2021 roku.

„Nie jestem w stanie zliczyć, jak często pytano mnie, czy napiszę autobiografię, ale nigdy nie było na to odpowiedniego czasu. Jedyne, co zawsze mi się udawało, czy to w domu, czy w drodze, to pisanie nowych piosenek. Wiem, że niektórzy ludzie po osiągnięciu pewnego wieku lubią zajrzeć do pamiętnika, by przypomnieć sobie codzienne wydarzenia z przeszłości, ja jednak nie posiadam takich notesów. Mam setki piosenek, które, jak odkryłem, służą temu samemu celowi. A te piosenki obejmują całe moje życie” – wyjaśnił Paul McCartney.

Członek legendarnego zespołu The Beatles uznał, że to właśnie za pomocą tekstów własnych piosenek opowie o swoim życiu i trwającej 65 lat karierze. Utwory zostaną ułożone alfabetycznie, aby dać czytelnikom kalejdoskopowy, a nie chronologiczny zapis wydarzeń. Każdemu z tekstów towarzyszyć będzie opracowanie, w którym znajdą się informacje o okolicznościach napisania danego dzieła, ludziach i miejscach, które je zainspirowały. Dowiemy się również, co obecnie Paul o danym utworze myśli.

Książka zawierać będzie skarbnicę materiałów z osobistego archiwum artysty, w tym nigdy wcześniej niewidziane manuskrypty, listy i zdjęcia. Dokładnie poznamy człowieka, który stał za największymi przebojami The Beatles, jego proces twórczy i sposób układania melodii. „Mam nadzieję, że to, co napisałem, powie ludziom o moich piosenkach i moim życiu coś, czego wcześniej nie wiedzieli” – skomentował McCartney.

Za wstęp do książki i redakcję odpowiada laureat Pulitzera, irlandzki poeta Paul Muldoon. „Komentarze bazujące na rozmowach, które prowadziłem z Paulem McCartneyem przez pięć lat, są tak bliskie autobiografii, jak to tylko jest możliwe. Jego spostrzeżenia na temat własnego procesu twórczego potwierdzają to, czego się domyślaliśmy – że Paul McCartney jest czołową postacią literacką, która czerpie z długiej tradycji poezji w języku angielskim i poszerza ją” – powiedział Muldoon.

Książka zatytułowana „The Lyrics: 1956 to the Present” ukaże się w Wielkiej Brytanii 2 listopada. Wydanie będzie miało formę dwóch 480-stronicowych tomów. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tej publikacji.

[am]
fot. i źródło: Paul McCartney

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy