„Margaret Atwood. Słowo to siła” – polska premiera nowego filmu dokumentalnego o pisarce zapowiedziana na marzec

26 lutego 2021

HBO zapowiada premierę filmu dokumentalnego poświęconego autorce „Opowieści podręcznej”. „Margaret Atwood. Słowo to siła” przedstawia portret tej niezwykłej kobiety i pisarki. Obraz będzie można zobaczyć w poniedziałek 1 marca w HBO GO. Premierowa emisja na antenie HBO zaplanowana została na 25 marca.

Wiele osób twierdzi, że dorobek Margaret Atwood nigdy nie był bardziej aktualny niż w obecnych czasach. Stała się powszechnie znana dzięki ogromnej popularności telewizyjnej ekranizacji powieści „Opowieść podręcznej”, ale niewiele osób zna kobietę i pisarkę, która ją napisała i zawsze zdaje się wiedzieć, co czeka nas w przyszłości. Dzięki twórcom dokumentu „Margaret Atwood. Słowo to siła” będziemy mogli poznać ją bliżej.

Filmowcy towarzyszyli jej z kamerą przez 12 miesięcy. Dokument jest kameralnym zapisem międzynarodowych podróży Atwood, podczas których przemawiała publicznie wraz ze swoim partnerem Graemem Gibsonem. Wszędzie entuzjastycznie witana przez tłum ludzi w bardzo różnym wieku – sala w Chicago jest pełna studentów, wierni czytelnicy czekają na pisarkę na festiwalu książek w Walii, a w Amsterdamie czekają na nią działacze na rzecz praw człowieka. Atwood odwiedza Harvard, który stał się dla niej źródłem inspiracji i miejscem, w którym toczy się akcja „Opowieści podręcznej” oraz powstałego na jej podstawie serialu. Na terenie uczelni spotyka się z odtwórczynią głównej roli – aktorką Elisabeth Moss i kostiumolożką Ane Crabtree, która zaprojektowała charakterystyczne czerwone stroje zakładane przez kobiety podczas feministycznych protestów na całym świecie.

Dokument opowiada także o życiu Atwood – okresie jej dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu, w którym nie było telewizora, poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera Graeme’a Gibsona i jego działalności na rzecz środowiska. Twórcy dokumentu analizują i zestawiają z życiem bohaterów motywy z najważniejszych powieści Atwood. Wyjaśniają też, jakie prywatne wydarzenia i czynniki społeczne stały się inspiracją dla jej twórczości. O życiu prywatnym pisarki opowiadają jej najbliżsi przyjaciele, członkowie rodziny oraz sama bohaterka.

Dokument „Margaret Atwood. Słowo to siła” wyreżyserowali Nancy Lang i Peter Raymont, którzy są także jego producentami. „To były niezwykłe, choć trochę przerażające dwa lata. Jeździliśmy po całym świecie z kamerą za Margaret i Graemem, starając się nadążyć za niezwykle ciekawą świata, energiczną parą, próbując zrozumieć tajemnicę ich sukcesu jako pisarzy oraz wpływowych osób publicznych. Przyjęli nas bardzo serdecznie, zaprosili na rodzinne wakacje – rejs wokół Islandii, oraz do swojego letniego domu na wyspie Pelee, wpuścili nas do swojej kuchni w Toronto, gdzie przekomarzali się z nami jak para młodych kochanków. To dla nas zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do ich świata. Poznaliśmy ich rodzinę, najbliższych przyjaciół i współpracowników, którzy są czasem tymi samymi osobami. Czytaliśmy i wracaliśmy do wielu ich książek. Pokonaliśmy strach i wstyd, żeby lepiej ich poznać. W naszym dokumencie łączymy dwa wątki: ich wspólne podróże po całym świecie, podczas których Margaret przemawia publicznie i podpisuje książki podczas spotkań w Ameryce Północnej i Europie, oraz wspólne poznawanie historii ich życia” – mówią Nancy Lang i Peter Raymont.

Dorobek Margaret Atwood obejmuje 16 powieści, 17 tomów poezji, 10 zbiorów opowiadań, osiem książek dla dzieci i cykl komiksów. Ekranizacja jej dystopijnej „Opowieści podręcznej” zdobyła osiem nagród Emmy, w tym statuetkę dla najlepszego serialu obyczajowego. Margaret Atwood pisze od ponad sześciu dekad, ale zyskała ogromny międzynarodowy rozgłos w ostatnich latach. „Testamenty”, czyli długo oczekiwany sequel „Opowieści podręcznej”, był jedną z dwóch powieści wyróżnionych w 2019 roku literacką Nagrodą Bookera. Inspiracją do jej napisania był dla pisarki „świat, w którym żyjemy”.

Premiera dokumentu „Margaret Atwood. Słowo to siła” (w oryginale: „Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word”) odbędzie się 1 marca w HBO GO. Na antenie HBO film zostanie wyświetlony po raz pierwszy 25 marca o godzinie 22:35.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy, telewizja