Haruki Murakami pokazał swoje miejsce pracy! Zobacz gabinet pisarza

21 sierpnia 2015

miejsce-pracy-murakamiego-1
Chroniący do tej pory prywatność pisarz Haruki Murakami umożliwił fanom wirtualną wycieczkę po swoim miejscu pracy, umieszczając w sieci zdjęcia pokoju, gdzie powstają jego słynne powieści.

Co znajdziemy na biurku autora „Kroniki ptaka nakręcacza?” Figurkę japońskiego baseballisty Yasuhiro Ogawy, kubek ze szwajcarską flagą, podkładkę pod mysz z komiksowymi „Muminkami”, na manuskrypcie obok książki Raymonda Chandlera leży przycisk do papieru otrzymany w prezencie od redaktorka naczelnego wydawnictwa Knopf, zaś po prawej stronie, niejako pod ręką, czeka w gotowości mnóstwo żółtych ołówków.

miejsce-pracy-murakamiego-2

„Lubię używać ołówki – oczywiście ich końcówki zawsze muszą być dobrze naostrzone. Kupiłem je hurtem w sklepie w Ameryce. Wzory na szklankach z ołówkami to okładki albumów Milesa Davisa 'Cookin’…’ i 'Relaxin’…’. To prezenty ze sklepu płytowego (za to, że jestem dobrym klientem)” – wyjaśnia Murakami.

miejsce-pracy-murakamiego-3

Na podstawce lampki leżą talizmany pisarza. Jak twierdzi, obiekty te zostały zakupione w czasie jego podróży. „Drewniana noga z pająkiem pochodzi z Laosu, marmurowy kamień z osą ze Skandynawii, a pojemnik z orzechami z… hmm… zapomniałem” – wylicza.

To, co szczególnie zwraca uwagę w pokoju czytelników dobrze znających zamiłowania Murakamiego, to ogromna kolekcja winyli. „Jest tu około 10 tysięcy płyt winylowych. Kompaktów nie liczyłem. Na płytach znajduje się głównie jazz. Prawie zawsze pracuję, słuchając muzyki” – mówi pisarz.

miejsce-pracy-murakamiego-4

miejsce-pracy-murakamiego-5

[er,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy