George Smiley powróci w nowej powieści Johna le Carrégo

9 marca 2017


Po z górą 25 latach najsłynniejszy bohater 85-letniego pisarza, agent wywiadu George Smiley znany m.in. z kart powieści „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg”, powróci na kartach nowej książki. Światowa premiera „A Legacy of Spies” zapowiedziana jest na 7 września.

Mówi się, że do powrotu do tematyki walki agentów wywiadu brytyjskiego z agentami sowieckimi zachęciły pisarza doniesienia prasowe o rzekomych wpływach Moskwy na wyniki wyborów w USA i rosyjskich powiązaniach członków administracji Donalda Trumpa. Agent pisarza, Jonny Geller, twierdzi, że to byłoby „zbyt proste”. Jak jednak zapewnił, „jako czytelnicy możecie dostrzec analogie pomiędzy tym, o czym myśleliśmy, że już się skończyło, a tym, co dzieje się teraz”. Wiadomo, że le Carré interesuje się polityką i dość często na jej temat się wypowiada. Znany jest na przykład jego krytyczny stosunek do relacji między USA a Wielką Brytanią w czasie ich wspólnej wojny z terrorem.

W „A Legacy of Spies” powróci nie tylko George Smiley, czołowy oficer brytyjskich służb specjalnych działających za granicą, ale też jego koledzy, m.in. Peter Guillam. Szczegółów na temat fabuły jak na razie nie ujawniono. Poza faktem, że Guillam zostanie wezwany do Londynu, by poddać się kontroli zwierzchników, nie do końca przekonanych o poprawności niektórych działań agencji z czasów zimnowojennych, gdy skrupuły odkładano na boczny tor.

Książka powstała w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i ma ostatecznie zamknąć historię George?a Smileya, którą rozpoczęła w 1961 roku debiutancka powieść Johna le Carrégo zatytułowana „Budzenie umarłych”. „To naprawdę będzie jedna z jego najlepszych powieści, jeśli nie najlepsza” – dodał Geller.

Na załączonym zdjęciu: Gary Oldman jako George Smiley w ekranizacji powieści „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” w reżyserii Tomasa Alfredsona.

[aw]
źródło: The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy