Francja uczci 60. urodziny Asteriksa okolicznościową monetą. Ważne rocznice komiksowe w Polsce przejdą bez echa?

4 marca 2019


W tym roku dzielny Gal Asteriks, stworzony przez René Goscinny’ego i Alberta Uderzo, obchodzi 60. urodziny. We Francji, gdzie komiksy traktowane są niemal jak dobro narodowe, postanowiono uczcić to, wypuszczając okolicznościowe serie monet. W Polsce w tym roku również mamy dwie ważne rocznice komiksowe. Żadna jednak nie zostanie uhonorowana przez Narodowy Bank Polski stosowną monetą.

Moneta okolicznościowa z Asteriksem o wartości 2 euro zostanie wybita tylko dla kolekcjonerów. Najcenniejsza wersja, z najwyższą jakością wykończenia (proof), trafi do sprzedaży w ilości 10 tysięcy sztuk i ma kosztować 20 euro. Trzy następne wersje (przedstawiające kolejno Asteriksa, Asteriksa i Obeliksa oraz Asteriksa i Idefiksa) będą miały większy nakład, bo 100 tysięcy każda, a ich cena wyniesie 10 euro od sztuki. Monety mają zostać wydane pod koniec maja 2019 roku, a już teraz zbierane są na nie zamówienia.

Komiks napisany przez René Goscinnego i zilustrowany przez Alberta Uderzo zadebiutował na łamach pierwszego numeru magazynu „Pilote” 29 października 1959 roku. Od tego czasu wąsaty Gal, niewielki wzrostem, ale wielki duchem, stał się żywotnym symbolem francuskiej kultury. Każdy nowy album z jego przygodami jest najpopularniejszą w danym roku publikacją ukazującą się we Francji i rozchodzi się w nakładzie od 1,5 do 2 milionów egzemplarzy. Można więc spodziewać się, że i monety szybko znajdą nabywców.

Warto zauważyć, że w Polsce w tym roku również obchodzimy dwie ważne rocznice komiksowe: 100 lat temu, dokładnie 9 lutego 1919 roku, we lwowskim tygodniku „Szczutek” ukazał się pierwszy epizod historyjki obrazkowej „Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia ? powieść współczesna” autorstwa Kamila Mackiewicza i Stanisława Wasylewskiego, uznawanej za pierwszy polskojęzyczny komiks, w którym pojawił się polski bohater. Natomiast nieco ponad 60 lat temu, dokładnie 15 września 1958 roku, na łamach „Wieczoru Wybrzeża”, zadebiutował marynarz Kajtek, do którego wkrótce miał dołączyć grubszy przyjaciel Koko.

Narodowy Bank Polski nie planuje jednak z tej okazji wyemitować jakichkolwiek monet okolicznościowych. W Polsce, jeśli już, to stawia się na uhonorowanie w ten sposób literatury wysokiej. Ostatnio, w 2017 roku otrzymaliśmy monety z okazji 70-lecia paryskiej „Kultury” i 200-lecie istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy