Egzemplarz wysłanego na przemiał I wydania „Alicji w Krainie Czarów” może dołączyć do kilkunastu najdroższych książek na świecie

30 maja 2016

pierwsze-wydanie-alicji-1
16 czerwca w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s zostanie wystawiony na sprzedaż wyjątkowo rzadki egzemplarz „Alicji w Krainie Czarów” pochodzący z pierwszego wydania, które w całości zostało wysłane na przemiał. Do naszych czasów przetrwały jedynie 23 sztuki tej książki.

W czerwcu 1865 roku wydawnictwo Macmillan & Co wydrukowało 2 tysiące egzemplarzy powieści „Alicja w Krainie Czarów”, której premiera miała odbyć się 4 lipca. 50 egzemplarzy książki wysłano do Lewisa Carrolla. Wkrótce potem do autora odezwał się rysownik John Tenniel, informując, że jest „kompletnie niezadowolony” z jakości wydrukowanych ilustracji. Choć naraziło go to na dodatkowe koszty, pisarz zdecydował się pójść na ustępstwo wobec bezkompromisowego rysownika i nakazał wydrukować książkę jeszcze raz, a już gotowe egzemplarze sprzedać za niewielkie pieniądze na przemiał.

pierwsze-wydanie-alicji-2

Powieść Carrolla odniosła niebywały sukces i weszła do kanonu literatury dziecięcej, przez co ostatnie zachowane egzemplarze wydania, które przeznaczono na przemiał, stały się jednymi z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów okazów. Jak wyliczono, do dzisiejszego dnia przetrwały jedynie 23 sztuki książki, z czego jedynie 5 znajduje się w zbiorach prywatnych.

Egzemplarz, który ma trafić na sprzedaż w Christie?s, pisarz osobiście wręczył współpracownikowi z kolegium Christ Church, George?owi Williamowi Kitchinowi, ten zaś dał go swojej córce, Alexandrze, która była jedną z ulubionych modelek Carrolla i często pozowała mu do zdjęć. W 1925 roku Alexandra sprzedała książkę na aukcji. Niestety, zmarła w dniu sprzedaży. Egzemplarz zakupiła biblioteka Pforzheimera. Potem przeszedł on przez ręce różnych właścicieli prywatnych, aż w końcu został nabyty przez badacza twórczości Carrolla, Jona Lindsetha. Sprzedawana książka to jedyny dostępny w rękach prywatnych wolumin tego niezwykle rzadkiego wydania znajdujący się w pierwotnym stanie, w jakim książkę wydrukowano, wraz z oryginalną oprawą. Eksperci szacują więc, że egzemplarz osiągnie cenę od 2 do 3 milionów dolarów, a tym samym dołączy do grona kilkunastu najdroższych książek na świecie.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć pierwszą właścicielkę książki, Alexandrę Kitchin, uchwyconą w obiektywie Lewisa Carrolla:

pierwsze-wydanie-alicji-3

[am]
fot. Christie’s

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy