Poznaliśmy reżysera i główną gwiazdę filmu na podstawie „Syna” Jo Nesb?!

30 maja 2016

ekranizacja-Nesbo-Syn
Pomysły Jo Nesb?, norweskiego pisarza literatury kryminalnej, są coraz chętniej adaptowane na język filmu. Właśnie dowiedzieliśmy się, kto będzie odpowiadać za reżyserię ekranizacji powieści zatytułowanej „Syn”.

Projektem kierować będzie Denis Villeneuve, uzdolniony reżyser specjalizujący się w gatunku kryminalnym. Do jego najgłośniejszych filmów należą między innymi: „Wróg”, „Labirynt” oraz „Sicario”. Obecnie pracuje on zaś nad kontynuacją „Łowcy androidów” (pierwsza część została stworzona na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka).

Główną rolę w filmie „Syn” zagra Jake Gyllenhaal, z którym Villeneuve miał już okazję współpracować przy okazji „Wroga” oraz „Labiryntu”. Producentami wykonawczymi ekranizacji będą – oprócz Gyllenhaala – Gary Michael Walters, Niclas Salomonsoon, a także sam Jo Nesb?.

„Syn” opowiada o Sonnym Lofthusie, heroiniście, który odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych, aby wieść spokojne życie za kratkami. Pewnego dnia jeden z więźniów opowiada mu historię, która całkowicie odmieni jego życie? Dowiaduje się, że jego ojciec, zasłużony policjant, którego oskarżono o korupcję, najwyraźniej nie popełnił samobójstwa, lecz został zamordowany, gdyż był na tropie ujawnienia tożsamości króla norweskiej mafii. Sonny postanawia dążyć do ujawnienia prawdy za wszelką cenę.

Warto dodać, że literatura Jo Nesb? była już adaptowana na potrzeby filmu. W 2011 roku jego powieść „Łowca głów” została zekranizowana przez Mortena Tylduma, z kolei już w przyszłym roku na ekranach kin ma pojawić się ekranizacja „Pierwszego śniegu” z Michaelem Fassbenderem w roli Harry’ego Hole’a.

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film