Debiut literacki Warrena Ellisa. Współpracownik Nicka Cave’a napisał książkę inspirowaną gumą do żucia Niny Simone

30 lipca 2021

Australijski muzyk Warren Ellis, wieloletni współpracownik Nicka Cave’a i członek jego zespołu The Bad Seeds, zapowiada wydanie swojego debiutu literackiego. Książka będzie nosić tytuł „Nina Simone’s Gum” (z ang. „Guma do żucia Niny Simone”), a do jej napisania zainspirowała artystę osobliwa pamiątka.

Głównym motywem książki jest – jak sam tytuł wskazuje – kawałek gumy do żucia, którą Nina Simone zostawiła na fortepianie po jednym ze swoich ostatnich występów – na festiwalu Meltdown w Londynie w 1999 roku. Obecny za kulisami Warren Ellis zakradł się po koncercie na scenę, zawinął gumę w ręcznik piosenkarki i wyniósł. Przechowywał ją pieczołowicie przez dwie dekady.

W 2019 roku Nick Cave zapytał Ellisa, czy ma jakiś przedmiot, który mógłby pokazać na swojej wystawie „Stranger Than Kindness”. Uzgodniono, że będzie to guma do żucia Niny Simone, która została w tym celu oprawiona w złoto i trafiła do specjalnej gabloty.

Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Faber & Faber książka „Nina Simone’s Gun” pokazuje, jak „pozornie pozbawione znaczenia przedmioty potrafią tworzyć głębokie więzi między ludźmi”. Takie obiekty mogą mieć wymiar duchowy, w zależności od tego, jak wielkie przypisujemy im znaczenie i jakie doświadczenia się z nimi wiążą. „To celebracja procesu artystycznego i z niczym nieporównywalnej siły sztuki, która z niego powstaje: przyjaźni, zrozumienia, miłości” – czytamy w opisie.

Książkę wstępem opatrzył Nick Cave, który napisał: „Warren przeobraził tę pamiątkę, zabraną w chwili zachwytu z fortepianu jego idolki, w autentyczną relikwię”. 208-stronicowa „Nina Simone’s Gum” ukaże się na rynku brytyjskim 2 września, a w Stanach Zjednoczonych – 19 października. Limitowaną edycję z podpisem Warrena Ellisa można już zamawiać w sklepie internetowym sieci księgarskiej Waterstones.

[kch,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy