Chińscy pisarze przeciwko Apple

20 marca 2012


Grupa znanych chińskich pisarzy zażądała 3,5 miliona dolarów odszkodowania od firmy Apple Inc. za rzekomą sprzedaż nielicencjonowanych wersji swoich książek.

Trzy odrębne pozwy zostały złożone w pekińskim sądzie w imieniu 12 pisarzy, którzy twierdzą, że 59 napisanych przez nich pozycji było sprzedawanych bez licencji przez sklep internetowy iTunes firmy Apple. Poszkodowani, wśród których jest m.in. znany pisarz i kierowca wyścigowy Han Han, domagają się łącznie 3,5 miliona dolarów odszkodowania.

Wang Guohua, prawnik reprezentujących pisarzy powiedział, że książki były udostępniane bez zgody właścicieli, a gdy Apple usunęło poszczególne tytuły, szybko pojawiały się z powrotem, prawdopodobnie dodane przez deweloperów, którzy sprzedają za pośrednictwem aplikacji Apple Store.

„To ukryta zachęta, ponieważ Apple nie karze deweloperów” ? ocenił w oficjalnym oświadczeniu prawnik. „Deweloperzy mogli zostać wyrzuceni, ale nic się z nimi stało.”

Rzeczniczka Apple w Pekinie, Carolyn Wu, powiedziała, że jej firma szanuje własność intelektualną i reaguje na pojawiające się skargi „natychmiast i odpowiednio”.

Piractwo jest najbardziej drażliwą kwestią w relacjach między Chinami a USA. Zwykle jednak to Amerykanie narzekają, że Chińczycy kopiują nielegalnie ich produkty. Ostatnio zdarzają się również sytuacje odwrotne. Tak było w 2009 roku, gdy Google w ramach swojej cyfrowej biblioteki zeskanowało bez zezwolenia blisko 20 tysięcy pozycji napisanych przez 570 chińskich autorów.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy