Ian McKellen uratował pub „The Hobbit”

20 marca 2012


Middle-earth Enterprises pozwało mały pub „The Hobbit” z Southampton, domagając się natychmiastowej zmiany nazwy, którą przybytek ten nosi od dwudziestu lat. Sprawę udało się załatwić polubownie dopiero po interwencji Iana McKellena i Stephena Fry’a.

Gdy znany z roli filmowego Gandalfa sir Ian McKellen dowiedział się o pozwie, wyraził swoją opinię na blogu, w której działania Middle-earth Enterprises nazwał „niepotrzebną drobiazgowością” i wyznał, że chociaż sam w pubie nie był, to nie sądzi, aby „źle traktowano tam hobbity, elfy, krasnoludy i czarodziejów”. Do McKellena przyłączył się również Stephen Fry, który pracuje właśnie w Nowej Zelandii na planie pierwszej z dwóch części ekranizacji „Hobbita”. Dopiero po takich reakcjach Middle-earth Enterprises wydało oświadczenie, że pub musi jedynie opłacić licencję w wysokości 100 dolarów rocznie i będzie mógł zachować swoją nazwę.

„Staraliśmy się być łaskawi” – powiedział Paul Zaentz, właściciel Middle-earth Enterprises. „Zamiast angażować się w długi i kosztowy proces, chcieliśmy rozwiązać sprawę polubownie. Wystąpienie o opłatę wydaje się uzasadnione, a 100 dolarów to chyba maksimum, jakie możemy zażądać. Nie mamy nic przeciwko tym ludziom i na pewno nie chcę, żeby zamykali swój biznes. Jeśli będę w okolicy, wpadnę do nich na drinka. Przepisy mówią jednak, że jeśli nie chronisz swojej marki handlowej, to prawo własności staje się rozrzedzone i można je stracić.”

Stella Robert, 41-letnia właścicielka pubu, którego ściany zdobią malunki z postaciami znanymi z prozy Tolkiena, wyznała brytyjskiemu „The Telegraph”, że czuje ulgę. „To było stresujące nie wiedzieć, co się dzieje. Nie chcemy utracić tożsamości pubu i nie chcemy tracić nazwy. Pub nazywał się 'The Hobbit’ przez dwadzieścia lat i nigdy nie było to problemem. Zawsze był hołdem dla twórczości Tolkiena, a nie próbą załapania się do przedsięwzięcia przynoszącego duże zyski.”

Middle-earth Enterprises, dawniej znane jako Tolkien Enterprises, jest właścicielem wyłącznych praw do niektórych elementów pochodzących z dwóch najbardziej znanych dzieł Tolkiena ? „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Elementy te obejmują tytuły utworów, nazwy postaci zawartych w książkach, nazwy miejscowości, obiektów i wydarzeń, a także niektóre krótkie frazy i powiedzenia.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy