banner ad

Charles Dickens był przesądny

26 kwietnia 2012


Planowany do wystawienia w czerwcu na sprzedaż egzemplarz pierwszego wydania „Davida Copperfielda” Charlesa Dickensa z własnoręczną, odautorską dedykacją ujawnia przesądną naturę jednego z największych Brytyjskich pisarzy.

Pochodząca z prywatnej kolekcji kopia wyjaśnia, dlaczego Dickens przekazał książkę pewnemu wytwórcy narzędzi z Sheffield.

Powieść po raz pierwszy w formie książki została opublikowana w 1850 roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Przeczytał ją również właściciel firmy „William Brookes and Sons” z Sheffield. Zszokowany odkrył, że główny bohater został ośmieszony obraźliwym przezwiskiem ?Brooks of Sheffield? przypominającym nazwę jego firmy. Skontaktował się więc z autorem w tej sprawie, ale Dickens zapewnił, że był to jedynie zbieg okoliczności i nie miał pojęcia, że posłużył się nazwą istniejącej firmy (brooks było w tym przypadku grą słów; pisarz użył czasownikowej formy rzeczownika brook ? potok, która oznacza „znosić, tolerować”, ponieważ jeden z bohaterów, pan Murdstone, widział Davida Copperfielda z Sheffield jako tego, kogo będzie musiał znosić czy tolerować w swej miłosnej pogoni za jego matką).

W 1851 roku właściciel fabryki wysłał Dickensowi prezent w postaci kompletu sztućców. Pisarz pomny przesądu mówiącego, że jeśli dostajesz nóż w prezencie, relacje między tobą a ofiarodawcą się pogorszą, wysłał panu Brookesowi pierwsze wydanie „Davida Copperfielda” ze specjalną dedykacją dla „Brooksa z Sheffield”.

Podczas gdy pierwszy list od Dickensa do przedsiębiorcy od lat znajduje się w archiwach Uniwersytetu w Yale, do niedawna nikt z uczonych nie wiedział, że egzemplarz powieści z dedykacją również przetrwał.

Książka wraz z listem ma być wystawiona 13 czerwca na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie?s w Londynie. O ile pierwsze wydania powieści Dickensa rzadko schodzą za kwoty wyższe niż tysiąc funtów (były wydawane w dużych nakładach), szacuje się, że egzemplarz z dedykacją i listem może osiągnąć nawet cenę 50 tysięcy funtów.

„David Copperfiled” była najbardziej osobistą powieścią Dickensa. Kiedyś napisał o niej: „Jak wielu czułych, kochających rodziców mam w swoim sercu ulubione dziecko. Jego imię to David Copperfield.”

Poniżej możecie zobaczyć jeden z listów, jakie Charles Dickens wysłał do William Brookesa z Sheffield:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy