G. P. Taylor: książki w miękkiej okładce wkrótce przestaną istnieć

26 kwietnia 2012


Angielski pisarz fantastyki, G. P. Taylor uważa, że książki w miękkiej okładce czeka nie najlepsza przyszłość.

W jednym z niedawno opublikowanych wywiadów autor „Zaklinacza cieni” powiedział: „Wierzę, że jesteśmy świadkami śmierci miękko-okładkowej książki. Chcę powiedzieć, że do 2020 roku stanie się ona rzadko spotykanym towarem.”

Przez niemal osiemdziesiąt lat książki w miękkiej okładce stanowiły podstawę rynku wydawniczego, ale obecnie ? w dobie popularności czytników i ebooków ? sprzedaż publikacji w tym formacie spada w Stanach Zjednoczonych o blisko 25 procent rocznie. Dla przykładu w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku sprzedano tam 11,3 milliona egzemplarzy powieści w broszurowej oprawie w porównaniu do 14,9 milliona w analogicznym okresie ubiegłego roku. Podobna tendencja utrzymuje się również na rynku brytyjskim. Może u nas jeszcze nie jest zauważalna, ale to zapewne kwestia czasu, żeby sytuacja stała się podobna.

Przy tych mało optymistycznych liczbach ciekawie przedstawiają się wyniki sprzedaży książek w twardej oprawie. Okazuje się, że ich nakład wcale się nie zmniejszył i wciąż utrzymuje się w Stanach na poziomie 1,2 miliona egzemplarzy.

„Książki w twardych oprawach zawsze będą się sprzedawać” ? ocenił G. P. Taylor. „One są płytami winylowymi branży książkowej.”

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy