Brat Teda Hughesa pisze wspomnienia

22 kwietnia 2012


Starszy brat Teda Hughesa, Gerald, pisze wspomnienia z dzieciństwa, jakie obaj spędzili w Yorkshire.

Kiedy wydawca Jeremy Robson dowiedział się od córki Teda Hughesa i Sylvii Plath, Friedy, że jej wuj pisze wspomnienia z czasów, gdy był chłopcem, bez zastanowienia nabył prawa do opublikowania ich w formie książki.

Frieda Hughes

„Frieda i ja mieliśmy długi lunch, podczas którego wspomniała, że jej wuj pisze pamiętnik i zapytała, czy chciałbym go zobaczyć. Co za pytanie!” – wyznał Robson na Targach Książki w Londynie. „To sugestywna opowieść o ich wspólnym dzieciństwie, włóczeniu się po polach, wędkowaniu, strzelaniu – wszystkich istotnych elementach dla późniejszych wierszy Teda.”

Gerald jest starszym bratem zmarłego w 1998 roku Teda. Jako były gajowy wyemigrował w 1952 roku do Australii, ale pomimo znacznej odległości bracia pisali często do siebie. To właśnie do swojego brata w dziesięć lat później Ted napisał o separacji z Sylvią Plath, nazywając ją „najbardziej utalentowaną, zdolną i godną podziwu kobietą, jaką kiedykolwiek spotkał”, a jednocześnie „niemożliwą dla niego do życia w małżeństwie”.

Gerald Hughes zaczął pisać pamiętnik po 80-tce. Książka liczy około 70 tysięcy słów, znajdą się w niej rodzinne zdjęcia, słowo wstępne napisane przez Friedę Hughes a także informacje o miejscach, które wpłynęły na niektóre wiersze jednego z najlepszych brytyjskich poetów swego pokolenia.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy