Miniaturowa bajka z królewskiego domku dla lalek zostanie wydana jako książka

22 kwietnia 2012


Ilustrowana bajka autorstwa Fougasse’a, wydrukowana przed laty na malutkich stronniczkach z przeznaczeniem do domku dla lalek brytyjskiej Królowej Marii, ma zostać opublikowana w normalnym rozmiarze w przyszłym miesiącu.

Historia Joe Smitha, który wypadł z Krainy Czarów i wylądował w Londynie, gdzie przeżywa mnóstwo przygód, zanim udaje mu się z powrotem wrócić do swojego świata, została napisana i zilustrowana na stronniczkach wielkości znaczka pocztowego przez Fougasse’a. Pod pseudonimem tym krył się Cyril Kenneth Bird, redaktor magazynu „Punch”, jeden z najlepszych brytyjskich rysowników pierwszej połowy dwudziestego wieku, najbardziej znany z propagandowych plakatów, powstałych podczas II wojny światowej.

Bajka Fougasse’a określana jest jako „pełne szelmowskiego dowcipu, miniaturowe dzieło geniuszu”, dlatego przedstawiciele Królewskiej Kolekcji postanowili udostępnić ją w formie książkowej szerszej publiczności.

Przez ostatnie 90 lat mała książeczka znajdowała się w bibliotece domku dla lalek, wraz z miniaturowymi tomami 170 innych autorów, w tym Edith Wharton, Thomasa Hardy’ego i Rudyarda Kiplinga. Przechowywany w Zamku Windsor dom dla lalek jest jednym z najbardziej znanych na świecie. Zaprojektowany został przez architekta Edwina Lutyensa i idealnie naśladuje arystokratyczną edwardiańską posiadłość, od umeblowania pokoi po bieżącą wodę, windę, prąd i bibliotekę.

Na zdjęciu poniżej biblioteka w królewskim domku dla lalek, gdzie przechowywana jest bajka Fougasse’a:

Tematy: , ,

Kategoria: newsy