Bookniture ? skrzyżowanie książki z meblem
Okazuje się, że format książki nie tylko dobrze sprawdza się do prezentowania dłuższych tekstów, ale może mieć zastosowanie w meblarstwie. Projektant Mike Mak stworzył prototyp wielofunkcyjnego mebla, który po użyciu składamy i przechowujemy pod postacią książki.
Projekt nosi nazwę Bookniture, co można przetłumaczyć jako Książkomebel. Przypomina tradycyjną książkę, jednak po rozłożeniu może pełnić rolę stolika, szafki nocnej, taboretu lub biurka.
Bookniture wykonano z papieru o strukturze plastra miodu, zapewniającej dużą elastyczność i niezwykłą wytrzymałość (nawet do 170 kilogramów). Oprawą zajęła się fabryka korzystająca z tradycyjnej, najbardziej trwałej metody introligatorskiej używanej przy produkcji książek.
Na pomysł stworzenia Bookniture pomysłodawca projektu, Mike Mak, wpadł, obserwując swoje otoczenie. Zważywszy na to, że mieszka w Hongkongu będącym jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie, zauważył, że ludzie starają się jak najlepiej wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, jaki mają, dlatego rzadko trzymają w domu meble, które używane są jedynie okazjonalnie. On sam, gdy zapraszał przyjaciół, siedział z nimi zwykle na podłodze. Dopóki nie wpadł na pomysł mebla, który nie zajmuje żadnego miejsca na podłodze, bo można go złożyć i postawić na regale obok książek.
Przez kilka miesięcy trwały prace nad opracowaniem optymalnej struktury i produkcją prototypów, które możecie podziwiać na załączonych zdjęciach. Teraz, dzięki wsparciu internatów uzyskanym na portalu crowdfundingowym Kickstarter, Bookniture trafi do przemysłowej produkcji.
Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy prezentujący zastosowania Bookniture:
[am]
TweetKategoria: newsy