banner ad

Bibliotekarze z Gliwic wcielili się w bohaterów ulubionych książek

5 maja 2015

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-1
Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach wzięli udział w serii sesji zdjęciowych, podczas których wcielili się w bohaterów ulubionych książek. Jak tłumaczą, chcą w ten sposób promować zarówno literaturę, jak i swoje miasto.

Pomysł narodził się podczas wspólnych rozmów z autorką zdjęć, fotografką Bożeną Nitką. „Bibliotekarze najczęściej wybierali swoich ulubionych bohaterów, ale pod uwagę braliśmy również wygląd zewnętrzny oraz cechy charakteru i usposobienie, które najlepiej oddawałyby klimat książki i wykonanego zdjęcia oraz miejsca, w którym było robione” ? mówi Sylwia Rudowicz z MBP w Gliwicach.

Sesja do jednego zdjęcia trwała średnio około dwóch godzin. Pomysł, charakteryzację, kostiumy i rekwizyty każdy fotografowany bibliotekarz musiał przygotować sam. „Sesje były dla nas, bibliotekarzy, całkiem nowym doświadczeniem, ale okazały się również świetną zabawą” ? dodaje Rudowicz.

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-2

Swym oryginalnym pomysłem bibliotekarze chcą zachęcić gliwiczan do sięgania po literaturę. Jak wynika z danych, do Miejskiej Biblioteki Publicznej zapisany jest więcej niż co piąty mieszkaniec miasta (najliczniejszą grupę stanowią czytelnicy w przedziale wiekowym 25 – 44 lata). To niezły wynik, ale bibliotekarze wciąż mają kogo zachęcać. Sesja ma również na celu wypromować same miasto i pokazać, że kryje ono w sobie wiele inspirujących miejsc.

Fotografie wykorzystywane są w cyklicznym konkursie na Facebooku, w którym uczestnicy mają za zadanie odgadnąć nie tylko tytuł i autora książki, ale również miejsce, w którym zdjęcie zostało wykonane. Dlatego na żadnej z zamieszczonych tutaj fotografii nie znajdziecie tytułu danego dzieła, a jedynie podpowiedź, która powinna nakierować was na właściwy trop.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Bibliotek najnowsza odsłona konkursu skierowana została do bibliotekarzy. „Uważamy, że zdjęcia wyszły pięknie, i chciałyśmy je zaprezentować przy okazji całej branży” ? wyjaśnia Sylwia Rudowicz.

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-3

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-4

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-5

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-6

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-7

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-8

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-9

bibliotekarze-bohaterowie-ksiazek-10

[am]
fot. Bożena Nitka

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy