Bibliotekarze w Genewie zostawiają za wycieraczkami samochodów „literackie mandaty”

10 lutego 2021

W czasie pandemii koronawirusa wiele osób ma dodatkowe zmartwienia na głowie. Pracownicy bibliotek miejskich w Genewie postanowili poprawić nastroje mieszkańców, zostawiając za wycieraczkami samochodów i szybami skuterów literackie liściki.

Znalezienie kartki papieru za wycieraczką samochodu częstokroć nie zwiastuje niczego dobrego. Może być to mandat albo – w lepszym wypadku – niechciana ulotka reklamowa. Genewscy bibliotekarze postanowili przełamać negatywny odbiór tego typu korespondencji, pozostawiając kierowcom odręcznie napisane wiersze i fragmenty prozy.

Takie „literackie mandaty”, które raczej poprawią nastrój, a nie go popsują, trafiają na samochody i skutery zaparkowane w pobliżu bibliotek. Akcja „Przednia szyba w rymach” trwa od 6 do 20 lutego. Bibliotekarze zachęcają mieszkańców Genewy do dzielenia się ulubionymi cytatami, które zostaną odręcznie przepisane na bibliotecznej papeterii i rozprowadzone wśród kierowców.

Literacki mandat z cytatem z powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk.

Każdy pozostawiony za wycieraczką lub szybą „literacki mandat” jest fotografowany i udostępniany w mediach społecznościowych. Do tej pory bibliotekarze umieszczali na liścikach m.in. fragmenty dzieł Jacquesa Préverta, Federica Garcíi Lorki i Olgi Tokarczuk.

Biblioteki w Genewie funkcjonują w reżimie sanitarnym, co wiąże się z ograniczonym zakresem usług. Instytucje te zwiększyły aktywność w internecie, nie chcą jednak poprzestać jedynie na propagowaniu czytelnictwa drogą wirtualną, stąd pomysł na akcję „Przednia szyba w rymach”.

[am]
fot. Bibliothèques Municipales de la Ville de Genève

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy