Autorzy fantastyki w dwa tygodnie sprzedali książki za 1,2 miliona dolarów korzystając z opcji „płać ile chcesz”

24 października 2012


Grupa uznanych autorów science fiction i fantasy, m.in. Neil Gaiman, wzięła udział w eksperymencie, w którym przez dwa tygodnie na stronie Humble Bundle każdy mógł kupić elektroniczne wersje ich powieści i komiksów, płacąc za nie tylko tyle, ile uznał za stosowane. Do wczoraj do końca promocji autorzy sprzedali ebooki za ponad 1,2 miliona dolarów.

„Nie spodziewałem się, że będzie ponad 75 tysięcy osób wydających milion dolarów na książki w dwa tygodnie!” – nie potrafiła uwierzyć Lauren Beukes, której powieść ?Zoo City?, wyróżnioną nagrodą im. Artura C. Clarka, również można było nabyć w ramach Humble ebook Bundle. Autorka przyznała się, że pomysł aukcji wydawał jej się początkowo „szalonym eksperymentem, dzięki któremu książki mogą trafić do nowych czytelników”.

Laureat nagrody Nebula Paolo Bacigalupi widział w Humble Bundle sposób na promocję. Jego wydawca stosował praktyki rozdawania ebooków, co przekładało się na wzrost sprzedaży wersji papierowej. „Nie miałem pojęcia, że to będzie takim sukcesem” – powiedział wczoraj w rozmowie z „The Guardian”.

Bundle w języku angielskim oznacza tobół, worek, humble zaś – pokorny. Humble Bundle przypomina garażową wyprzedaż, gdzie kupujący może nabyć wszystko, co leży na stosie, za dowolną cenę. W tym przypadku jest to kolekcja 13 wirtualnych książek i komiksów warta 157 dolarów, gdyby kupować je osobno. Jednak przez czas trwania Humble ebook Bundle kupujący płaci dowolną cenę. Co więcej, może zdecydować o podziale tych pieniędzy i według uznania rozdysponować między twórców, organizacje charytatywne i organizatora, czyli Humble Bundle. Na podobnych aukcjach można już było kupić według tych samych zasad muzykę i gry wideo.

W dwa tygodnie Humble ebook Bundle zarobił 1 202 881 dolarów sprzedając ponad 84 tysiące pakietów książek. Średnio płacono około 15 dolarów za za jeden komplet, ale zdarzył się kupujący, który wyłożył ponad 1 200 dolarów. Zdaniem Roberta Martineza z Humble Bundle sukces aukcji według zasady płacisz ile chcesz leży w przejrzystych zasadach przy podziale pieniędzy. Zapowiedziano już kolejne podobne akcje w przyszłości.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy