banner ad

Autor „Złodziejki książek” wydaje po 13 latach nową powieść!

14 marca 2018


Od chwili publikacji w 2005 roku „Złodziejki książek” fani czekali z zapartym tchem na nową powieść Markusa Zusaka. Po długich 13 latach wyczekiwanie dobiegło końca. Australijski pisarz powraca z nową powieścią „Bridge of Clay”, której światowa premiera zapowiedziana jest na październik 2018.

„Bridge of Clay” to epicka opowieść o braciach Dunbar, pięciu młodych chłopakach, którzy muszą radzić sobie sami, wychowując się bez rodziców po śmierci matki i zniknięciu ojca. Na czele rodzeństwa stoi cyniczny Matthew. Oprócz niego dom zamieszkują: wiecznie wagarujący Rory, posiadający żyłkę do interesów Henry i młody Tommy, miłośnik zwierząt, który sprowadził na gospodarstwo muła, owczarka i wiele innych zwierząt. Jest jeszcze Clay, najcichszy z nich, który kryje tragiczny sekret.

Kiedy już chłopacy nauczyli się, jak konfrontować się z rzeczywistością świata dorosłych, niespodziewanie powraca ich ojciec. Chce prosić swoich synów o pomoc w budowie mostu na jego posiadłości na pustkowiu. Clay jest jedynym z braci chętnym do podjęcia się tego zadania. Ale jak daleko jest w stanie posunąć się ten młodzieniec, aby zbudować idealny most dla swojej rodziny i samego siebie?

Praca nad „Bridge of Clay” zajęła autorowi jakieś 12-13 lat, ale na pomysł książki wpadł już jako 19-latek. W rozmowie z „New York Timesem” wyjaśnił, że w tak młodym wieku nie był gotów podjąć się wyzwania, aby ją napisać. Kiedy po wydaniu „Złodziejki książek” wrócił do tego pomysłu, męczył się z tekstem przez wiele lat, próbował i próbował, aż doszedł do połowy i stwierdził, że „to nie to”. Książkę pisało się ciężko z kilku powodów. Po pierwsze, jest ona obszerniejsza niż „Złodziejka książek” i skupia się na większej liczbie postaci. Po drugie, Zusak zastosował inny rodzaj narracji.

Powieść udało się dokończyć dopiero po interwencji żony. „W zasadzie powiedziała mi: 'Myślę, że ty i Clay potrzebujecie przerwy. Jeśli nie uda ci się tego ogarnąć w następnym tygodniu i wrócić na właściwą drogę, to musisz porzucić książkę” ? opowiada autor. Za radą żony wyjechał na miesiąc na wakacje, a kiedy ponownie zabrał się za pisanie, praca ruszyła bardzo sprawnie.

Światowa premiera „Bridge of Clay” zapowiedziana została na 9 października 2018 roku. Można spodziewać się, że będzie to jeden z największych bestsellerów jesieni. Pierwszy nakład w samych Stanach Zjednoczonych wyniesie pół miliona egzemplarzy.

Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć manuskrypt książki „Bridge of Clay”, który autor pokazał na swoim profilu na Instagramie:

[edm]
fot. TEDxSydney

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy