banner ad

„Dziewczyna we mgle” – premiera klimatycznego thrillera włoskiego pisarza Donato Carrisiego

14 marca 2018


14 marca nakładem Wydawnictwa Albatros do księgarń w całej Polsce trafiła książka „Dziewczyna we mgle”. Włoski pisarz Donato Carrisi stworzył trzymający w napięciu, klimatyczny thriller, który spodoba się wielbicielom kryminałów Donny Leon. Czytajcie, bo w przyszłym miesiącu do kin wejdzie ekranizacja książki zrealizowana przez samego autora.

W odizolowanym od świata górskim miasteczku we Włoszech zaginęła nastoletnia dziewczyna, która wybrała się we mgle do kościoła. Rodzice są zrozpaczeni, a bogobojni mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem… lub zabójcą. Pomagają przeszukiwać jałowe zbocza i rzeki. Rozkładają przed domem rodziny pluszowe koty i kwiaty.

Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel jest manipulatorem i wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury. Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót.

„Dziewczyna we mgle” to najnowszy thriller włoskiego pisarza Donato Carrisiego. Mieszkający w Mediolanie autor zadebiutował w 2009 roku powieścią „Zaklinacz”, która przyniosła mu niesamowity sukces: tłumaczenia na 20 języków, milion sprzedanych egzemplarzy, wysokie i długo utrzymujące się pozycje na listach bestsellerów nie tylko we Włoszech, ale też w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Chinach, nagrodę Bancarella, nominację do prestiżowej francuskiej Prix des Lecteurs. W 2011 roku Carrisi wydał kolejną bestsellerową powieść – „Trybunał dusz” – do której prawa kupiło duże studio filmowe. Rok później wyszła opowieść w stylu noir „Kobieta papierowych kwiatów”, a w 2013 oczekiwana kontynuacja „Zaklinacza” – „Hipoteza zła”. Książka otrzymała nagrodę Scarbanenco.

„Dziewczyna we mgle” to kolejny elektryzujący tytuł w jego dorobku. Carrisi ze swymi dreszczowcami wyróżnia się na tle innych włoskich twórców. Jak sam mówi, „we Włoszech jest wielu pisarzy kryminałów, ale nieliczni piszą thrillery”. Jego zainteresowanie tą tematyką sięga co najmniej czasów studenckich. Ukończył studia prawnicze, pisząc pracę magisterską na temat seryjnych morderców, a w szczególności Luigiego Chiatti, „potwora z Foligno”. Specjalizował się w kryminologii i behawioryzmie.

Bez czego, zdaniem Carrisiego, nie może się obejść dobry thriller? „Bez odpowiedniej dawki zwrotów akcji i tajemnic. Potrzebne są różne emocje. Nie wystarczy logiczne rozwijanie intrygi. Ważna jest też obawa, że odbiorcy już wiedzą, już to znają. Kiedy piszę, zaczynam od złożonego zakończenia a potem się cofam. Chcę tworzyć suspens (…). To jest zawsze istotne w moich historiach. Nie ma w nich za to przemocy” – tłumaczy. „W przypadku suspensu to nie jest potrzebne”.

Carrisi uważa, że potrafi skutecznie sprawić, by czytelnicy czuli strach, ponieważ sam jest strachajłą. „Tylko ktoś, kto sam się boi, potrafi stworzyć narrację ze strachem. 'Dziewczyna we mgle’ to historia pełna napięcia, bardzo mroczna. Staje się niepokojącą relacją z wyjątkowego śledztwa. Jest tu zagadka, ale można ją też postrzegać jako kuszącą metodę opowiadania o rzeczywistości. Nie uważam, że za zainteresowaniem śledztwami przedstawianymi w mediach stoi wojeryzm, czy chorobliwa ciekawość. To raczej strach pcha nas do oglądania relacji kryminalnych. Lęk przed mrokiem, który musimy w jakiś sposób przegnać” – mówi pisarz.

Donato Carrisi nie tylko napisał bestsellerową powieść „Dziewczyna we mgle”, ale też nakręcił na jej podstawie film. Choć jest to debiut reżyserski pisarza, to trzeba pamiętać, że jego korzenie sięgają właśnie planu filmowego. Zanim zajął się literaturą, tworzył scenariusze do kilku bardzo popularnych we Włoszech seriali telewizji RAI, m.in. „Casa Famiglia” czy „Era mio fratello”. „Dla mnie ten film jest powrotem do domu, czy też na miejsce 'mojej pierwszej zbrodni’. Dawno temu napisałem 'Dziewczynę we mgle’, jako scenariusz, z którego miał powstać pełnometrażowy film” – wyjaśnia Carrisi. Jak to w kinematografii często bywa, wtedy z realizacji filmu nic nie wyszło, więc autor zaczął pisać debiutanckiego „Zaklinacza”, który również oparty został na niezrealizowanym scenariuszu. Po latach historia zatoczyła koło i oto będziemy mogli obejrzeć na ekranie „Dziewczynę we mgle”. „W zeszłym roku stworzyliśmy firmę, w której chcemy realizować własne projekty. 'Dziewczyna we mgle’ jest pierwszym z nich” – komentuje pisarz. W obsadzie filmu wyreżyserowanego przez Carrisiego znalazły się gwiazdy europejskiego kina: Toni Servillo, Jean Reno, Alesso Boni i Greta Scacchi. Zanim jednak wybierzemy się do kina, warto sięgnąć po powieść, która 14 marca miała swoją premierę.

„Dziewczyna we mgle” Donato Carrisiego ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi