banner ad

Autor „Dziennika cwaniaczka” oskarża o plagiat

30 grudnia 2011


Jeff Kinney, autor popularnej serii książek dla dzieci „Dziennik cwaniaczka” pozwał pewne wydawnictwo komiksowe o naruszenie praw autorskich.

Pisarz oraz jego przedstawiciele twierdzą, że wydany przez Antarctic Press komiks zatytułowany „Diary of a Zombie Kid” oraz planowany na styczeń sequel są bardzo podobne do znanej dobrze polskim czytelnikom serii o perypetiach Grega Heffley’a, której tytuł oryginalnie brzmi „Diary of a Wimpy Kid”.

Nie tylko tytuł, ale również oprawa graficzna, charakterystyczny wygląd bohatera oraz czcionki są łudząco podobne do tych, które znamy z „Dziennika Cwaniaczka”. Zdaniem Kinney’a jest to celowy zabieg mający za zadanie „zmylić opinię publiczną, że pozwane pozycje są dodatkiem do serii”.

Pozew złożony w sądzie okręgowym w Bostonie wnosi o potrójne odszkodowanie, pokrycie kosztów sądowych, otrzymanie zysków z „Diary of a Zombie Kid” oraz wstrzymanie publikacji sequelu „Diary of a Zombie Kid: Rotten Rules”.

Joe Dunn z oskarżonego o plagiat wydawnictwa Antarctic Press powiedział „Boston Herald”: „Oczywiście, chciałbym o tym pomówić
i przedstawić mój punkt widzenia, jednakże doradzono mi, abym nie mówił nic.”
Adwokat Dunna poinformował tylko, że wydawca niezwłocznie udzieli niezbędnych informacji w odpowiedniej instancji.

„Dziennik cwaniaczka” (oryg. „Diary of a Wimpy Kid”) to sześcioczęściowa seria opowiadająca o 11-letnim chłopcu, gimnazjaliście Gregu Heffley’u, który zmaga się ze szkolną rzeczywistością, gdzie chuderlawi słabeusze dzielą korytarze z dzieciakami, które są wyższe, wredniejsze i już się golą. Wszystko opisuje w prowadzonym przez siebie dzienniku. Seria w samej Ameryce Północnej sprzedała się do tej pory w nakładzie ponad 52 milionów egzemplarzy. W 2010 pojawiła się filmowa adaptacja książek w reżyserii Thora Freudenthala.

Natomiast „Diary of a Zombie Kid” autorstwa Freda Perry i Davida Hutchisona jawnie odwołuje się do książek Kinney’a, przedstawiając wydarzenia z punktu widzenia ucznia, który jest zombie. Matka Billa Dookesa zgłosiła się na ochotniczkę do badań medycznych i nieświadomie przyniosła do domu tajemniczego wirusa zombie. Bill zaczyna mieć problemy skórne, zmienia się skład chemiczny jego ciała – nie mówiąc o rosnącym apetycie na mózgi.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy