Rękopis Charlotte Brontë z dzieciństwa sprzedany za ponad milion dolarów

30 grudnia 2011


Nigdy nie publikowany manuskrypt Charlotte Brontë został sprzedany za rekordową kwotę 690 850 funtów (ok. 1,1 mln dolarów) na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby.

Przewidywano, że cena osiągnie pułap 200-300 tysiecy funtów, ale intensywne przebijanie stawki sprawiło, że aukcja ustanowiła rekord jeśli chodzi o sprzedaż pism Brontë. Nabywcą manuskryptu zostało należące do funduszu inwestycyjnego Aristophil paryskie Muzeum Listów i Rękopisów (Musee des Lettres et Manuscrits).

Sprzedawany rękopis Brontë to jeden z numerów serii „The Young Men Magazine, volume 2”. Książeczka jest bardzo mała. Liczy dziewiętnaście stron o wymiarze 3,5 cm na 6,1 cm, na których zawarto cztery tysiące słów. Czternastoletnia Charlotte napisała go w 1830 roku – na siedemnaście lat przed swoją najsłynniejszą książką, „Dziwne losy Jane Eyre”.

Jego akcja dzieje się w Glass Town (Szklane Miasto), fikcyjnym świecie wymyślonym przez siostry Brontë w młodości. Gabriel Heaton, specjalista z Sotheby, który czytał rękopis, zdradza, że jest to barwna historia morderstwa i szaleństwa, w której znaleźć można korzenie jednej z najsłynniejszych scen z „Dziwnych losów Jane Eyre”. Jednocześnie to rzadka okazja do intymnego wejrzenia w głąb słynnego literackiego umysłu i obcowania z pierwszą „eksplozją” wyobraźni Charlotty.

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze dwie strony „The Young Men Magazine nr 2”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy