banner ad

Australijczyk wymyślił kuloodporny regał na książki

13 stycznia 2014

kuloodporny regał
Mieszkaniec Melbourne (Australia) opracował prototyp kuloodpornego regału na książki, którego ma chronić ludzi przed uzbrojonymi napastnikami.

Chociaż w pierwszej chwili pomysł wydaje się nieco absurdalny, w rzeczywistości może w przyszłości przyczynić się do uratowania niejednego życia ludzkiego. dFENCE, bo tak nazywa się regał, ma bowiem znaleźć zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, przede wszystkim chodzi tu o szkoły i urzędy, gdzie mogą wtargnąć uzbrojeni przestępcy.

Główne zadanie regału polega na ochronieniu ludzi przed bandytami w oczekiwaniu na przybycie policji. Mebel wyposażony jest wewnątrz w trzywarstwową powłokę antybalistyczną, której nie przebije pocisk z pistoletu ani strzelby. Regał waży 150 kilogramów, ale dzięki wmontowanym kółkom z łatwością może zostać przesunięty do drzwi lub okna, za którymi czai się napastnik, nawet przez osobę ważącą zaledwie jedną trzecią tego ciężaru. Kiedy regał zatarasuje wejście do pomieszczenia, z dolnej szufladzie należy wysunąć blokady uniemożliwiające jego przesunięcie. Funkcjonalność regału opracowano w możliwie najprostszy, intuicyjny sposób, gdyż ludzie w sytuacjach zagrożenia życia są zwykle pod ogromnym stresem i ich sprawność manualna jest ograniczona.

dFENCE to pomysł mieszkańca Australii, Craiga Harwooda, byłego antyterrorysty, a obecnie współwłaściciela firmy ochroniarskiej zatrudniającej 4,5 tysiąca osób. Projekt regału powstał w wyniku poruszającej rozmowy, jaką przeprowadził z 11-letnią córką, oglądając w telewizji doniesienia o masakrze w Newton w grudniu 2012 roku, gdy 20-letni Adam Lanza wparował z trzema sztukami broni do szkoły i zastrzelił 6 dorosłych i 20 dzieci. Córka spytała wtedy ojca, czy nie mógłby czegoś wymyślić, aby zapobiec podobnym tragediom. Harwood twierdzi, że przesiedział całą noc, aby znaleźć odpowiedź na pytanie córki.

W pierwszej kolejności regał ma trafić do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas największych targów ochroniarskich na świecie, jakie odbędą się w kwietniu w Las Vegas. Cena regału nie przekroczy 4000 dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć materiał wideo, który pokazuje możliwości dFENCE:

fot. dFENCE
źródło: The Age National

Tematy: , ,

Kategoria: newsy