Jutro w Poznaniu rusza Rookie Book Ideas ? cykl spotkań i wykładów o książkach, druku i praktyce publikacji artystycznych
Jutro w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu rozpocznie się Rookie Book Ideas. Wykłady i spotkania o książkach, druku i praktyce publikacji artystycznych potrwają do czwartku 16 stycznia.
Rookie Book Ideas to kontynuacja targów książek Rookie, organizowanych przez wydawnictwo Mundin i Galerię Miejską Arsenał, które odbyły się w grudniu w Starym Browarze z Poznaniu. Tym razem, organizatorzy zapraszają na cykl wykładów i spotkań poświęconych zagadnieniom książki i druku. W trakcie Rookie Book Ideas teoretycy oraz praktycy słowa i obrazu drukowanego, poprowadzą publiczność zawiłą i wymagającą ścieżką procesu powstawania książki artystycznej. Od ulotnych idei, przez materialność surowców drukarskich: papierów, czcionek i farb drukarskich, aż po fetyszyzującą miłość do artystycznych obiektów, jakimi książki potrafią być.
Zaproszeni goście to artyści (Olga Lewicka, Radek Szlaga, Pola Dwurnik), teoretycy (dr Piotr Rypson, prof. Jarosław Kozłowski, prof. Przemysław Czapliński, Daniel Muzyczuk, Jakub Bąk) oraz najlepsi polscy projektanci książek, odpowiedzialni za opracowanie graficzne takich publikacji jak m.in. PrintControl, „D.O.M.E.K.”, „Kto kogo zjada”, „D.E.S.I.G.N.”, „Mapy” czy „Encyklopedia polskiej psychodelii”.
Tematem przewodnim Rookie Book Ideas jest praktyka. „Tropiąc bibliofili, książkowych kolekcjonerów i grafików, docieramy do artystów, dla których książka jest częścią praktyki artystycznej. Ta przejawia się w połączeniu wiedzy, pasji i rzeczywistości wizualnej. Interesują nas doświadczenia artystów i książkowych miłośników, którzy próbują zgłębić tajniki udanego mariażu formy i treści. Dla których książka to jednocześnie źródło wiedzy i artefakt, dający zmysłową przyjemność i satysfakcję. Interesują nas ludzie, którzy przenoszą pomysły ze sfery sztuki na strony książek, ale ciekawe jest dla nas też to, co z książkami robią czytelnicy, jak je oswajają, katalogują, jaką przestrzeń im wyznaczają. Staramy się zrozumieć, jak książka zyskuje nowe znaczenia, jak praca nad nią ? jej twórców i odbiorców czyni ją elementem wiedzy, sztuki i nauki. To praktyka adaptowania książki do nowych okoliczności zewnętrznych, do wyłaniających się nowych zjawisk i procesów społeczno-kulturowych” – tłumaczą organizatorzy.
Podczas Rookie Book Ideas będziemy zatem mogli przyglądać się książkom i książkom artystycznym i rozmawiać o nich, będziemy komentować ich życiorysy, rozpatrywać okoliczności ich powstawania i recepcji. Poddamy pod namysł specyfikę praktyk, które czynią książkę atrakcyjnym splotem sztuki i wiedzy.
Druga część festiwalu będzie miała następujący przebieg:
14.01.2014 WTOREK
g. 16.00
Olga Lewicka ? Jak naprawdę działać obrazami? Polityka malarskiego spojrzenia i książka artystyczna
g. 17.30
Daniel Mizieliński ? Book, das Buch, el libro, ?????, ?? z punktu widzenia obsesyjnego autora. O tworzeniu książek, które będą wydawane w różnych językach.
g. 19.00
Spotkanie z projektantami Katarzyną Nestorowicz i Marcinem Nowickim (Studio Noviki), Marcinem Matuszakiem (Bękarty) oraz Magdą Heliasz (PrintControl). Prowadzenie: Magda Popławska.
15.01.2014 ŚRODA
g.17.30
Daniel Muzyczuk ? Od KSIĄŻKI do książki. Kilka artystycznych eskapad na terytorium publikacji.
g. 19.00
Dyskusja prowadzona przez dr Piotra Rypsona z udziałem prof. Jarosława Kozłowskiego i prof. Przemysława Czaplińskiego o roli książek artystycznych i artbooków w obiegu i życiu sztuki oraz o roli medium w sztuce.
16.01.2014 CZWARTEK
g. 19.00
Rozmowa Jakuba Bąka z Polą Dwurnik i Radkiem Szlagą o przygodach z artbookami.
Wstęp na festiwal jest wolny. Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy: http://r-o-o-k-i-e.com/
TweetKategoria: wydarzenia