Audiobook „Krzyżaków” Sienkiewicza rusza na podbój Chin

18 sierpnia 2016

audiobook_Krzyzacy_Chiny
Chińczycy będą mieli okazję poznać klasyczną powieść Sienkiewicza w formie nowoczesnego audiobooka. Premiera chińskiej wersji „Krzyżaków” w gwiazdorskiej obsadzie, ze znakomitą muzyką i efektami dźwiękowymi odbędzie się na Targa Książki w Pekinie, które rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Rok 2016 ustanowiony został uchwałą Senatu Rokiem Henryka Sienkiewicza. Zbiegło się to z przyznaniem Polsce tytułu gościa honorowego na Targach Książki BIBF (Beijing International Book Fair) w Pekinie. Te dwa wyjątkowe wydarzenia zainspirowały Audiotekę do stworzenia specjalnego audiobooka oraz aplikacji mobilnej dla chińskich miłośników książek. „Uważamy, że polska literatura zasługuje na to, by szerzyć ją poza granicami Europy. Postanowiliśmy podjąć to wyzwanie” – wyjaśniają przedstawiciele Audioteki.

Henryk Sienkiewicz od dawna znany jest czytelnikom w Chinach. Pierwsze dzieła autora zostały przetłumaczone na język chiński już na początku XX wieku. Aby dotrzeć do współczesnych odbiorców kultury w Państwie Środka, Audioteka przygotowała cykl trzynastu odcinków audiobooka na podstawie „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza w języku chińskim. Całość zrealizowano w formie superprodukcji, czyli z doborową chińską obsadą, wyjątkową muzyką skomponowaną specjalnie na potrzeby audiobooka oraz precyzyjnymi, przenoszącymi słuchacza w czasy średniowiecza efektami specjalnymi. W nagraniach, zrealizowanych na podstawie polskiej wersji audio „Krzyżaków” w reżyserii Krzysztofa Czeczota, wzięło udział czterdziestu cenionych chińskich aktorów, specjalizujący się w nagraniach dubbingowych, między innymi: Qi Kejian, Zhang Yunlong czy Jiji. Narratorem słuchowiska jest doświadczony aktor dubbingowy Zhan Ze, a reżyserem – Guo Zhengjian.

Superprodukcja „Krzyżacy” dzięki aplikacji Audioteki będzie dostępna na wyciągnięcie ręki na wszystkich urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Aplikację, specjalnie na użytek „Krzyżaków”, przygotowano w chińskiej wersji językowej. „Jesteśmy przekonani, że Chińczycy, miłośnicy nowych technologii, docenią klasyczne treści, jakimi są dzieła Sienkiewicza, udostępnione w nowoczesnej formie. Naszym celem jest przekazywanie wartościowych treści użytkownikom za pomocą ich urządzeń codziennego użytku” – pisze w oświadczeniu Audioteka.

Pilotażowy odcinek audiobooka „Krzyżacy” w chińskiej wersji językowej zostanie udostępniony bezpłatnie do pobrania już w pierwszym dniu Targów BIBF w Pekinie, czyli 24 sierpnia 2016 roku. Wszystkie 13 odcinków będzie dostępnych za pośrednictwem aplikacji Audioteki na terenie całego świata. Odwiedzający targi będą mogli również wysłuchać fragmentów audiobooka na żywo, z kolei dla chińskich dziennikarzy i blogerów przygotowano konferencję prasową. Wydarzenie zostanie wsparte działaniami marketingowymi w mediach społecznościowych.

Jesteście ciekawi, jak brzmią „Krzyżacy” po chińsku? Poniżej możecie wysłuchać próbki audiobooka:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy