David Lagercrantz oprowadza po Sztokholmie śladami „Millennium”

12 września 2017


7 września 2017 roku na całym świecie, również w Polsce, premierę miała powieść „Mężczyzna, który gonił swój cień”, czyli piąta książka z serii „Millennium”, którą po zmarłym w 2004 roku Stiegu Larssonie kontynuuje David Lagercrantz. Z tej okazji autor pokazał czytelnikom najważniejsze miejsca w Sztokholmie związane z tą kryminalną sagą.

„Millennium” to słynna na całym świecie seria autorstwa Stiega Larssona, która okazała się prawdziwym fenomenem wydawniczym i sprzedała się w nakładzie 83 milionów egzemplarzy. Ponad 10 lat po śmierci autora jego spadkobiercy zdecydowali się na kontynuację cyklu. Zadanie opisania dalszych losów hakerki Lisbeth Salander i dziennikarza Mikaela Blomkvista powierzono szwedzkiemu pisarzowi i dziennikarzowi Davidowi Lagercrantzowi. W 2015 roku do księgarń w 26 krajach trafiła książka „Co nas nie zabije”, a teraz otrzymaliśmy kolejny tom – „Mężczyzna, który gonił swój cień”.

W piątej części „Millennium” zastajemy Lisbeth Salander w więzieniu dla kobiet Flodberga, gdzie odbywa dwumiesięczny wyrok za działania, których podjęła się, aby chronić autystycznego chłopca w „Co nas nie zabije”. Hakerka stara się nie wchodzić w więzieniu w żadne konflikty, ale pewnego dnia staje w obronie prześladowanej dziewczyny z Bangladeszu imieniem Faria i ściera się z przywódczynią więziennego gangu o wszystko mówiącym pseudonimie Benito (po Mussolinim). Przy okazji Lisbeth dowiaduje się o religijnych nadużyciach, które doprowadziły łagodną Farię do morderstwa, na skutek którego wylądowała w więzieniu.

Tymczasem Holgera Palmgrena, byłego kuratora Lisbeth, jedną z nielicznych osób z przeszłości, która traktowała ją z uprzejmością, niespodziewanie odwiedza kobieta pracująca niegdyś w dziecięcej klinice psychiatrycznej, gdzie Salander spędziła część swych najgorszych lat. Przeczytawszy doniesienia prasowe o niedawnych wyczynach hakerki, kobieta zdecydowała się przekazać Palmgrenowi niektóre dokumenty kliniczne rzucające nowe światło na wydarzenia z dzieciństwa Lisbeth. Salander z pomocą Palmgrena i Blomkvista dowiaduje się o przestępstwach, jakie przed laty popełniano w Szwecji na dzieciach należących do mniejszości etnicznych. Wiedza ta okazuje się bardzo niebezpieczna.

„Mężczyzna, który gonił swój cień” odpowiada na jedno istotne pytanie nurtujące wielbicieli serii: dlaczego Lisbeth Salander ma na plecach tatuaż smoka? „Pomyślałem, że dziewczyna jak ona nie zrobiła sobie tak dużego tatuażu bez żadnego powodu, więc chciałem zaproponować wyjaśnienie, które miałoby mitologiczne podstawy” – tłumaczy David Lagercrantz. Odpowiedź pisarz znalazł w kościele św. Mikołaja w Sztokholmie. „Byłem w sztokholmskiej katedrze, gdzie znajduje się rzeźba św. Jerzego zabijającego smoka. Obok niej jest Dziewica Maryja, która wydaje się obca, a smok ryczy z rozpaczy. Można więc potraktować smoka jako złożoną ofiarę. I nagle spojrzałem na fabułę powstającej książki inaczej. Lisbeth mogła solidaryzować się ze smokiem” – dodał Lagercrantz.

Przy okazji premiery powieści „Mężczyzna, który gonił swój cień” Lagercrantz przygotował z wydawcą kilka krótkich materiałów filmowych. Pisarz pokazuje na nich najważniejsze miejsca związane z cyklem „Millennium”. Możecie je obejrzeć poniżej.

Dom Mikaela Blomkvista w Sztokholmie:

David Lagercrantz pokazuje, gdzie mieszka Mikael Blomkvist (polskie napisy):

Dom Lisbeth Salander w Sztokholmie:

David Lagercrantz pokazuje dom, w którym mieszka Lisbeth Salander (polskie napisy):

W tym budynku na trzecim piętrze mieści się biuro redakcji „Millennium”:

David Lagercrantz pokazuje biuro redakcji „Millennium” (polskie napisy):

David Lagercrant tłumaczy, co zainspirowało go do napisania 5. części „Millennium” (polskie napisy):

David Lagercrant pozuje do zdjęć na tle rzeźby przedstawiającej św. Jerzego zabijającego smoka:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy