Andrzej Sapkowski zapowiada: nowa książka o Wiedźminie będzie gotowa za rok

4 sierpnia 2023

To już pewne. Fani „Wiedźmina” mogą zacząć odliczanie. Andrzej Sapkowski oficjalnie ogłosił, że pracuje nad nową powieścią ze swojego popularnego cyklu o Geralcie z Rivii. Książka powinna być gotowa mniej więcej za rok.

Sapkowski zamknął swój cykl wiedźmiński w 1999 roku powieścią „Pani Jeziora”. Czternaście lat później opublikował jednak dodatkową powieść, „Sezon burz”, która była prequelem, a więc rozgrywała się przed wydarzeniami znanymi z sagi. Pisarz jednak nie zarzekał się, że to będzie ostatnie spotkanie czytelników z Geraltem. Pierwsze oznaki tego, że coś wisi w powietrzu, pojawiły się na międzynarodowych targach książki w Tajpej, które odbyły się w dniach od 31 stycznia do 5 lutego. Zapytany o kolejne odsłony serii, przyznał krótko, że „w planach są”. Teraz ta ogólnikowo rzucona uwaga nabrała nieco kształtu.

Podczas spotkania online z ukraińskimi czytelnikami, które odbyło się na żywo na kanale YouTube Fantastic Talk(s), Sapkowski został zapytany o to, czy aktualnie pisze jakąś książkę. „W zasadzie to nigdy tych rzeczy nie mówię, dlatego że ze mną nigdy nie wiadomo. Może coś zrobię, może nie zrobię. A do tej pory, jak mówiłem, że coś napiszę, a potem nie napisałem, to ludzie mieli pretensje, tak jakbym ich oszukał. Dlatego niechętnie mówię o tym, co robię, zanim nie skończę tego robić. Bo dopóki nie skończyłem, to uważam, że tego nie ma. Ale ponieważ dla Ukraińców zawsze robię wyjątki, więc teraz też zrobię. Tak, pracuję nad nową książką o Wiedźminie, dosyć pilnie. Jeszcze może rok, nie dłużej. I będzie” – powiedział.

Sapkowski nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących fabuły książki. Jeśli ktoś czytał sagę, to może się domyślać, że nie będzie to kontynuacja, a raczej kolejna odrębna powieść rozgrywającą się przed finałem „Pani Jeziora”. „Historia jest zakończona, saga dobiegła końca, więc jeśli przypadkiem napiszę coś w uniwersum Wiedźmina, a mam taki zamiar, to prawdopodobnie będzie to coś w rodzaju prequela lub sidequela. Nie kontynuacja” – mówił w 2018 roku.

Pierwsze opowiadanie o Wiedźminie opublikowane zostało w miesięczniku „Fantastyka” z grudnia 1986 roku. Od tego czasu saga została przetłumaczona na ponad 40 języków i zyskała miliony wielbicieli. Aktualnie na platformie Netflix można oglądać trzeci sezon serialu nakręconego na motywach książki.

Całe spotkanie online Andrzeja Sapkowskiego z ukraińskimi czytelnikami możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy