Andrea Camilleri trafił do szpitala. Stan pisarza jest krytyczny

17 czerwca 2019


Andrea Camilleri, jeden z najpopularniejszych włoskich autorów kryminałów, twórca postaci komisarza Montalbano, został przewieziony karetką do szpitala. Stan pisarza jest krytyczny.

93-letni Camilleri został przyjęty o godzinie 9:15  do szpitala św. Ducha w Rzymie z powodu poważnych problemów z krążeniem i oddychaniem. Ponowne przywrócenie pracy serca zajęło kilka minut. Jak informuje placówka medyczna w opublikowanym przed chwilą komunikacie, aktualnie pisarz przebywa na intensywnej terapii, gdzie korzysta z mechanicznego wspomagania oddychania i wsparcia farmakologicznego.

Choć Camilleri kilka lat temu stracił wzrok, wciąż pozostawał aktywny zawodowo i nie opuszczał go dobry humor. Na listach bestsellerów we Włoszech króluje właśnie jego kolejny kryminał, którego tekst podyktował asystentce. 15 lipca pisarz planował wziąć udział w spotkaniu ze swoimi miłośnikami, które miało odbyć się w starożytnych Termach Karakalli, gdzie zamierzał wygłosić specjalnie przygotowany monodram zatytułowany „Samoobrona Kaina”. „Gdybym mógł, chciałbym zakończyć swoją karierę, siedząc na placu i opowiadając historie, a na koniec opowieści przeszedłbym przed publicznością z moim kaszkietem w ręku” ? powiedział, przygotowując się do tego wydarzenia. Miejmy nadzieję, że zdrowie pozwoli mu zrealizować to marzenie. Wyrazy wsparcia dla Camilleriego i życzenia powrotu do zdrowia przesyłają w mediach społecznościowych czytelnicy z całego świata.

Przez pierwsze 70 lat życia Camilleri był znany głównie jako reżyser teatralny i scenarzysta. Wszystko zmieniło się w 1994 roku, gdy ukazała się powieść „Kształt wody”, w której zadebiutował rozmiłowany we włoskiej kuchni komisarz Salvo Montalbano. Seria przyniosła pisarzowi międzynarodowy rozgłos i doczekała się telewizyjnej ekranizacji.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy