Amazon kupił Goodreads

29 marca 2013


Największy na świecie sklep internetowy kupił największy na świecie serwis społecznościowy dedykowany miłośnikom książek. Cena zakupu oraz warunki transakcji, która zostanie sfinalizowana w następnym kwartale tego roku, nie zostały ujawnione.

Otis Handler, współzałożyciel i prezes Goodreads, pragnąc uspokoić 16 milionów użytkowników swojego serwisu społecznościowego, zapowiedział, że strona pozostanie całkowicie niezależną filią Amazona, podobnie jak Zappos i IMDB. „Amazon posiada długą historię budowania niezależnych marek i prowadzenia ich jako niezależne firmy” ? zapewnił w rozmowie telefonicznej z „The New York Timesem”.

Russ Grandinetti, vice prezes Amazon Kindle, upatruje w integracji obu witryn wielu korzyści, m.in. pozwoli to samopublikującym poprzez Kindle autorom w łatwy sposób promować swoje książki na Goodreads.

Reakcje na wieść o przejęciu największego serwisu społecznościowego o książkach są mieszane. Niektórzy upatrują w tym działaniu zbytniej konsolidacji pozycji Amazona na rynku książki ? oprócz dominującej w sieci księgarni internetowej, spółka posiada już (w całości lub w udziałach) głównych konkurentów Goodreads, czyli Shelfari i LibraryThing.

Jednak dane zebrane przez Petera Hildicka-Smitha z firmy Codex Group, zajmującej się przeprowadzaniem badań na rynku książki, wskazują, że wielu użytkowników Goodreads zagląda również do sklepu Amazona. Blisko połowa nabywców książek, którzy w ostatnim miesiącu odwiedzali przynajmniej raz na tydzień Goodreads, wskazało Amazon jako jedno ze swoich ulubionych miejsc w sieci. Dodatkowo, 30 procent użytkowników Goodreads może pochwalić się tym, że posiada czytniki Kindle w domu. Wszystko wskazuje, że dzięki transakcji liczby te mogą się jeszcze bardziej powiększyć.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy